Naga MarketsCena ropy WTI najwyższa od stycznia 2020 rokuCena ropy naftowej WTI w czwartek wzrasta już czwartą sesję z rzędu w tym tygodniu wspomagana dodatkowymi redukcjami wydobycia ze strony OPEC+ oraz pozytywnymi danymi dotyczącymi rezerw surowca Stanach Zjednoczonych. Ostatnie 4 dni przyniosły zwyżkę kursu o ponad 7%.

  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA przeszedł przez Kongres
  • W środę miało miejsce spotkanie komitetu ministerialnego OPEC+
  • Zapasy ropy naftowej w USA skurczyły się

Ropa WTI najdroższa od 13 miesięcy

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w czwartek wzrasta o 0,63% do 56,04 dol. za baryłkę wspinając się na nowe 13-miesięczne szczyty. Po raz ostatni kontrakty na amerykańską ropę notowane były na tak wysokim poziomie 23 stycznia 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy WTI najwyższa od stycznia 2020 roku
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent w czwartek zyskuje tylko skromne 0,10% i drożeje do 58,70 dol. za baryłkę.

Cena ropy WTI najwyższa od stycznia 2020 roku
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

– Ceny ropy naftowej wzrastają obecnie dzięki temu, że OPEC+ skutecznie przekonał rynek energetyczny, że jest zdeterminowany aby przyspieszać rebalansowanie rynku bez opóźnień – zauważył Edward Moya, analityk rynkowy w OANDA.

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych skurczyły się o 994 tys. baryłek dziennie w zeszłym tygodniu, jak wynika z oficjalnych rządowych danych zaprezentowanych przez Energy Information Administration. Tymczasem, analitycy spodziewali się zwiększenia rezerw o 446 tys. baryłek.

Taki odczyt generuje optymistyczne krótkoterminowe przewidywania co do sytuacji na rynku ropy. Jednak wciąż kluczową kwestią jest rozwój pandemii. Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 zapewne jeszcze dzisiaj przekroczy 105 mln.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Stopniowe wprowadzanie szczepień na całym świecie jest pozytywnym czynnikiem rzutującym na prognozy na resztę roku co do przyspieszenia gospodarczej odbudowy i wzrostu popytu na ropę – stwierdzili przedstawiciele OPEC+ na środowym spotkaniu ministrów państw wchodzących w skład grupy.

Rezultatem spotkania jest podtrzymanie obecnych planów wydobycia. W lutym oraz marcu oprócz wcześniej ustalonych poziomów redukcji podaży, Arabia Saudyjska zdecydowała się na dodatkowe ograniczenie w wysokości 1 mln baryłek dziennie.

Zobacz również: Cena złota w dół trzecią sesję z rzędu. Czy to koniec spekulacji na rynku srebra?

Zysk Royal Dutch Shell w 2020 r. okazał się aż o 71% mniejszy niż w poprzednim roku i jednocześnie najniższy od ponad 20 lat wskazując na trudną sytuację gigantów paliwowych.

Pakiet stymulacji fiskalnej został przegłosowany przez Izbę Reprezentantów amerykańskiego Kongresu, bez wsparcia Republikanów i w kwocie 1,9 bln dol. Dodatkowe środki dla obywateli zapewne wpłyną na zwiększenie popytu na paliwa w największej gospodarce świata.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | eurusd | akcje pgnig cena aktualna | grupa lotos akcje | akcje gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here