Naga MarketsCena ropy WTI nadal w silnym trendzie wzrostowym. Dziś decyzja OPEC+Cena ropy WTI spada w poniedziałek, a później tego dnia poznamy decyzje OPEC+, która może okazać się ważnym czynnikiem wpływającym na zachowanie notowań surowca.

Ropa WTI tanieje w poniedziałek rano

Cena ropy naftowej WTI notowana na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano osuwa się o 0,5% do 75,50 dol. za baryłkę, po tym gdy piątkowa sesja zakończyła się na najwyższym poziomie od października 2018.Ostatecznie, w październiku ropa WTI podrożała o ponad 9,5%, a od początku roku o 55,6%.

 

Cena ropy WTI nadal w silnym trendzie wzrostowym. Dziś decyzja OPEC+
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast cena ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w porannej części poniedziałkowej sesji spada o 0,30% do 78,90 dol. za baryłkę. W zeszły wtorek chwilowo wybiła ona w trakcie sesji powyżej 80 dol. za baryłkę, ale ostatecznie brakowało zamknięcia powyżej tego poziomu.

Cena ropy WTI nadal w silnym trendzie wzrostowym. Dziś decyzja OPEC+
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym powodem zwyżki notowań surowca w ostatnich tygodniach jest poprawiająca się sytuacja popytowa w obliczu licznych zaburzeń podaży. Przede wszystkim, dwa huragany w Stanach Zjednoczonych spowodowały ograniczenie podaży amerykańskiego surowca przez kilka tygodni, ale sektor odzyskał już możliwości produkcyjne sprzed klęski żywiołowej.

Co więcej, Nigeria, Angola czy Kazachstan, czyli członkowie OPEC+ mają problemy z rozpędzeniem produkcji wskutek problemów infrastrukturalnych.

Zobacz również: Kurs euro do złotego (EUR/PLN) nawet po 4,75 zł w 2022 roku zdaniem Commerzbank

invest

Skłonność do ryzyka została napędzona zyskującymi na znaczeniu nastrojami pewności co do zdecydowanego zwiększenia tempa wzrostu. – stwierdzili analitycy ANZ Research.

W poniedziałek poznamy decyzje OPEC+ po spotkaniu komitetu grupy debatującego nad planem luzowania ograniczeń produkcji w listopadzie. Zwiększenie podaży o 400 tys. baryłek dziennie w październiku jest już postanowione i nie ulegnie zmianie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jak podał w zeszłym tygodniu Reuters, cztery źródła związane z OPEC+ przekazały informację o rozważanym zwiększeniu produkcji większym niż tylko 400 tys. bpd. To mogłoby powstrzymać silny trend wzrostowy notowań ropy.

Innym ważnym czynnikiem, który wspiera zwyżkę cen ropy są rosnące ceny gazu ziemnego.

Cena ropy WTI nadal w silnym trendzie wzrostowym. Dziś decyzja OPEC+
Ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny w ostanich latach. Źródło: tradingview,com

Od początku roku kontrakty terminowe na gaz ziemny na NYMEX podrożały o ponad 126%, co sprawia, że w wielu miejscach świata bardziej opłacalne jest przejście na ogrzewanie czy produkcję energii elektrycznej z ropy.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here