Naga MarketsCena ropy WTI Nadal naciska na 20 USD. Kurs ropy brent poniżej 28 USDNotowania ropy naftowej WTI nadal naciskają na wsparcie na poziomie 20 USD za baryłkę, a cena ropy Brent spadła już poniżej 28 USD za baryłkę i zbliża się do poziomu tegorocznych minimów. Na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu przeważają pesymiści – aczkolwiek warto zaznaczyć, że skala przecen nie jest duża.

Notowania ropy spadają

Czynnikiem, który negatywnie wpływa na rynek ropy naftowej – poza słabymi danymi makro z globalnej gospodarki oraz informacjami o wzroście zapasów tego surowca – jest niepewność dotycząca dalszych działań producentów ropy naftowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartek OPEC+ podało konkretne plany cięcia produkcji ropy naftowej o niecałe 10 mln baryłek i rozłożenia limitów produkcji na kolejne miesiące i lata, aż do kwietnia 2022 r. Z kolei dzień później pozostali producenci ropy ogłosili planowane ograniczenia w produkcji ropy naftowej oraz zakupy ropy naftowej do swoich rezerw. Niemniej, w przypadku tych działań pojawiło się wiele niedomówień. Padły informacje o zamiarze ograniczenia produkcji o kolejne 3,7 mln baryłek dziennie oraz zakupach ropy do rezerw, co dałoby łącznie efekt cięć wynoszących niemal 20 mln baryłek ropy dziennie (OPEC+ oraz pozostali producenci) – jednak żadna z tych liczb nie doczekała się oficjalnego potwierdzenia oraz pisemnych zobowiązań.

Niejasności wokół konkretnych działań producentów ropy naftowej podkreśliła wczoraj Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Organizacja ta nie wspomniała o cięciach w swoim cyklicznym raporcie, podkreślając, że „nadal czeka na szczegóły dotyczące ograniczenia produkcji oraz działań dotyczących rezerw strategicznych”.

W obliczu takich komunikatów, trudno się dziwić utrzymującej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej. Inwestorzy jednak wciąż liczą na to, że konkretne informacje będą się pojawiać na bieżąco, ponieważ producenci ropy nie mogą pozwolić sobie na dalsze obniżki notowań tego surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here