Naga MarketsCena ropy WTI na nowych szczytach 13-miesięcznych maksimachCena ropy naftowej WTI we wtorek rano wybija powyżej 62,50 dol. za baryłkę, po tym jak poniedziałkowa sesja zapewniła wzrost notowań surowca o ponad 4%. Wsparciem dla nich są informacje o pozytywnym wdrożeniu programów szczepień przeciwko COVID-19 co pomyślnie rzutuje na przyszłość popytu na paliwa. Na ceny wpływają także szacunki dotyczące przestojów produkcji sektora naftowego w Teksasie, który czeka kilkutygodniowy restart po ataku surowej zimy.

  • Około 1/3 infrastruktury naftowej USA zostało zamknięte w zeszłym tygodniu z uwagi na nagłe pogorszenie sytuacji pogodowej w Teksasie
  • Według ocen ekspertów, powrót do pełnej produkcji zajmie kilka tygodni

Ropa najdroższa od 13 miesięcy

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano wzrasta do 62,82 dol. za baryłkę. We wcześniejszej części sesji kurs dobił nawet do 63 dol. za baryłkę, co jest najwyższym poziomem notowanym od 13 miesięcy, a dokładnie od 8 stycznia 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
https://www.tradingview.com/x/uhpEiS0M/
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Łącznie, w lutym kurs ropy WTI wystrzelił w górę o ponad 20%, a od początku tego roku od 29%.

Analogicznie drożeje także ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE. We wtorek rano, cena ropy Brent wystrzeliła do 66,28 dol. za baryłkę. W przypadku notowań tej słodkiej ropy z Europy, te również wyznaczyły nowe 13-miesięczne maksima.

https://www.tradingview.com/x/uTIX4CYe/
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Dopalaczem dla wzrostów ceny ropy naftowej w ostatnich dniach okazały się dalsze ograniczenia globalnej podaży surowca. Prześledźmy sytuację od początku tego miesiąca. Oprócz obowiązujących już wcześniej redukcji wprowadzonych przez OPEC+, które zakładają zmniejszenie produkcji ropy przez grupę o aż 7,2 mln baryłek dziennie, Arabia Saudyjska postanowiła samodzielnie i dobrowolnie zmniejszyć wydobycie o 1 mln baryłek dziennie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Już sam ten fakt jest prawdopodobnie głównym czynnikiem odpowiadającym za zwyżkę notowań na początku lutego. Później, nastąpił atak surowej zimy w Teksasie – najcięższej od ponad 100 lat – który spowodował paraliż sektora naftowego w stanie będącym sercem przemysłu paliwowego Stanów Zjednoczonych. Jak oceniają analitycy, to spowodowało ograniczenie podaży o około 3-4 mln baryłek dziennie, a pełna moc wydobywcza wróci dopiero za kila tygodni.

– Pozytywny ruch cenowy jest kontynuowany na rynku ropy, a inwestorzy są otwarcie i byczo nastawieni. – stwierdził Stephen Innes z AxiCorp.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Co więcej, w poniedziałek swoje prognozy dla ropy Brent zrewidował lider bankowości inwestycyjnej, Goldman Sachs. Zdaniem analityków banku, jeszcze w II kw. 2021 r. cena ropy naftowej ma osiągnąć cenę 70 dol. bbl. To więcej o 10 dol. niż wcześniejsze przewidywania.

Do końca III kw. 2021 r. cena za baryłkę ropy Brent ma dobić do 75 dol. bbl. Morgan Stanley spodziewa się natomiast wzrostu do 70 dol. w tym samym horyzoncie czasowym.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | mercator forum parkiet | akcje bitcoin | bitcoin kurs dzisiaj | dolar prognoza |

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here