Naga MarketsCena ropy wzrosła w ciągu 3 dni o ponad 70%! Producenci zmniejszają wyobycieWprowadzanie gospodarczego lockdownu, zamknięcie granic i uziemienie transportu lotniczego (i nie tylko), które spowodowane zostało globalną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniło się do skokowego spadku popytu na ropę naftową. Fakt ten sprawił, że cena czarnego złota zaliczyła największą przecenę od lat.

  • Cena ropy spadła do najniższego poziomu w historii
  • Magazyny ropy są przepełnione
  • Zapasy ropy rosną nieprzerwanie od 14 tygodni
  • Producenci deklarują zmniejszenie produkcji ropy

Rynek ropy najgorsze ma już za sobą?

Z opublikowanego wczoraj raportu EIA wynika, że w tygodniu kończącym się 24 kwietnia 2020 r. zapasy ropy naftowej wzrosły o kolejne 8,991 mln brk. Warto zwrócić uwagę, że jest to już 14 tydzień z rzędu kiedy to poziom zapasów ropy naftowej w magazynach zwiększa się. To najdłuższa taka seria w historii pomiarów tj. przynajmniej od 1982 roku.

Mimo, że sytuacja na rynku ropy wciąż nie wygląda dobrze, to na rynku dostrzec można już pewien optymizm. Kontrakty futures w Nowym Jorku wzrosły o około 10% do 17 dolarów za baryłkę. Aprecjacja ta może mieć związek z powolnym wracaniem Chin do normalności, co choć w pewnym stopniu może przyczynić się do wzrostu popytu na surowiec. Ponadto amerykańska produkcja ma zostać zmniejszona w maju o kolejne 2 mln baryłek dziennie w porównaniu z marcem. Rosja zaznaczyła, że jej produkcja spadnie o około jedną piątą. Ograniczenie wydobycia zadeklarowała także Norwegia.

Spoglądając na notowania WTI zauważymy jednak, że mimo trwającej już trzeci dzień aprecjacji, cena ropy w dalszym ciagu porusza się w trendzie horyzontalnym, który z czysto technicznego punktu widzenia mógłby okazać się jedynie formą korekty w trwającym od dłuższego czasu trendzie spadkowym. Okazuje się wiec, że choć w ciągu niespełna trzech dni cena WTI wzrosła o ponad 70%, to zasięg dla dalszych wzrostów wydaje się dość mocno ograniczony.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do analizy technicznej

cena ropy WTI
WTI Daily

Bloomberg wskazuje, że pomimo cięć w dostawach i oznak niepewnego odbicia po stronie popytu, nadal istnieją ogromne, globalne zapasy ropy w magazynach, które będą musiały zostać zmniejszone, zanim zastąpi znaczące ożywienie cen.

Rosyjski minister energetyki powiedział agencji informacyjnej Interfax, że narodowe koncerny naftowe ograniczą produkcję o około 19% w stosunku do poziomu z lutego. Norwegia, największy producent w Europie Zachodniej, powiedziała, że ograniczy produkcję o 250 tys. baryłek dziennie w czerwcu i 134 tys. baryłek w drugiej połowie roku.


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułElektrotim miał 14,54 mln zł straty netto, 16,1 mln zł straty EBIT w 2019 r.
Następny artykułS&P 500 najwyżej od miesiąca. WIG20 również w euforii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here