Naga MarketsCena ropy we wtorek w górę. Czy zwyżka z poniedziałku zostanie utrzymana?Cena ropy naftowej WTI we wtorek rano kontynuuje zwyżkę z poniedziałku, dzięki której notowania surowca wystrzeliły w górę o ponad 8% niesione falą optymizmu i nadziei na odbudowę popytu na paliwa w najbliższych miesiącach.

  • Libia zwiększa podaż ropy do nawet 1 mln baryłek dziennie
  • Chiny w październiku zmniejszyły import ropy względem września
  • Analitycy przewidują spadek zapasów ropy naftowej w USA o 1,3 mln baryłek

Cena ropy wystrzeliła na wieść o progresie prac nad szczepionką

Ropa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano zyskuje 0,87% i wzrasta do 40,64 dol. Poprzednia poniedziałkowa sesja przyniosła eksplozję notowań ropy, które wystrzeliły w górę aż o 8,48%.

Cena ropy we wtorek w górę. Czy zwyżka z poniedziałku zostanie utrzymana?
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Warto zaznaczyć, że zaledwie przed tygodniem kurs ropy WTI nurkował do półrocznych minimów na 33,64 dol. za baryłkę znoszony w dół pesymizmem w związku z kolejnymi lockdownami w Europie.

Cena ropy we wtorek w górę. Czy zwyżka z poniedziałku zostanie utrzymana?
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Tymczasem ropa Brent notowana na europejskiej ICE w poniedziałek zanotowała skromniejszy, ale nadal imponujący wzrost kursu o 5,90% do 42 dol. na zamknięciu. Wtorkowa sesja przynosi zatem silniejszy ruch europejskiej słodkiej ropy Brent o 2% w górę do 42,85 do. za baryłkę.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Szczepionka na COVID-19 nadzieją dla rynku ropy

Nagła zwyżka notowań ropy naftowej jest rzecz jasna efektem opublikowanej wczoraj informacji o sporym postępie prac nad szczepionką na koronawirusa. Amerykańska spółka Pfizer zaprezentowała wyniki wstępnych badań, z których wynika, że środek jest skuteczny w 90%.

Pomimo, że masowe wprowadzenie szczepionki to jeszcze kwestia wielu miesięcy, a interpretacja 90-proc. skuteczności budzi pewne zastrzeżenia, to rynek ropy głodny pozytywnej informacji dotyczącej pandemii, zareagował silnym wzrostem.

Zobacz również: Cena złota odbija po olbrzymim załamaniu w poniedziałek po informacji o szczepionce

Zasadnym jest postawienie pytania: czy obecna zwyżka na ropie oznacza, że pożegnamy się już z notowaniami kursu ropy poniżej 40 dol. za baryłkę? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, lecz warto zdać sobie sprawę z faktu, że lockdowny w wielu europejskich państwach nadal trwają, a pandemia nie zwalnia tempa.

Informacje napływające z sektora naftowego nie są aż tak pozytywne. Kwestia zmiany planu redukcji wydobycia ropy przez kraje OPEC+ jest nadal otwarta. Minister Energii Arabii Saudyjskiej stwierdził, że grupa może zmienić postanowienia dotyczące styczniowego poluzowania ograniczeń podaży, jeśli popyt na surowiec nie odbije.

Rystad Energy stwierdził, że fala lockdownów w Europie może spowodować spadek popytu na ropę przeciętnie nawet o 1 mln baryłek dziennie do końca roku.

Możliwe jest zatem, że w perspektywie średnioterminowej mamy do czynienia z tymczasowym wzrostem kursu ropy, a informacja o progresie prac nad szczepionką od Pfizer jest jedynie krótkotrwałym impulsem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here