Naga MarketsCena ropy we wtorek nadal w górę po dużym wzroście w poniedziałekCena ropy naftowej WTI we wtorek rano rozszerza zakres poniedziałkowej zwyżki zbliżając się do poziomu 66 dol. za baryłkę. Wsparciem dla wzrostu notowań surowca była informacja ze Stanów Zjednoczonych o pełnym zatwierdzeniu produkowanej przez Pfizer Inc. szczepionki przeciw COVID-19, co może przełożyć się na zwiększone tempo szczepień i w rezultacie na wzrost popytu na paliwa.

Ropa Brent drożeje we wtorek

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części wtorkowej sesji wzrasta o 0,35% do 65,87 dol. za baryłkę. Dzisiejszy wzrost jest kontynuacją wzrostowego impetu z poniedziałku, gdy ostatecznie kurs ropy wystrzelił w górę o ponad 5,6%.Jeszcze na zamknięciu zeszłego tygodnia, cena ropy WTI była na trzymiesięcznych minimach 62,14 dol. za baryłkę, po tym gdy na początku lipca była nawet tak wysoka jak 76,98 dol.

 

Cena ropy we wtorek nadal w górę po dużym wzroście w poniedziałek
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Drożeje także ropa Brent, której cena we wtorek wzrasta o 0,55% do 69,15 dol. za baryłkę.

Wsparciem dla notowań ropy było osłabienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara w poniedziałek opadł o 0,52% opadając z 9-miesięcznych szczytów do okolic 93 pkt.

 

Cena ropy we wtorek nadal w górę po dużym wzroście w poniedziałek
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Jednak ważniejszym czynnikiem była przedstawiona przez amerykańską agencję Food and Drug Administration (FDA) informacja o pełnym zatwierdzeniu środka produkowanego przez Pfizer/BioNtech do stosowania jako szczepionka przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 16 roku życia.

invest

Wcześniej, produkt Pfizera używany był w USA dzięki dopuszczeniu do użytku w sytuacji kryzysowej (ang. emergency use authorization). Pełne zatwierdzenie to zdecydowany sygnał dla milionów Amerykanów do tej pory wątpiących w bezpieczeństwo stosowania środka. Krążą także pogłoski o potencjalnych obowiązkowych szczepieniach wydanych przez lokalne władze czy zarządy korporacji.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD) spadnie do 1,15 dol. Funt ma rosnąć do 1,39 dol.
W związku z tym, oczekiwany jest wzrost popytu na ropę między innymi z uwagi na ograniczenie zakresu pracy zdalnej i powrót pracowników do placówek firm, co zwiększyłoby konsumpcję paliw.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Analitycy ankietowani przez Reuters przeciętnie spodziewają się skurczenia się poziomu zapasów ropy naftowej w USA w tym tygodniu. We wtorek wieczorem przedstawione zostaną szacunkowe dane od American Petroleum Institute, a potem w środę oficjalne rządowe dane od Energy Information Administration.

Poprzednie 2 tygodnie wykazały ich zmniejszenie się, zatem rynek oczekuje dalszej redukcji, a zaskakujący ich wzrost może wywrzeć spadkową presję na notowaniach ropy.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here