Naga MarketsPlatforma wydobywcza ropyKolejna odsłona wojny handlowej i narastające napięcia na linii Waszyngton – Pekin wystarczyły, aby zniwelować wpływ coraz gęstszej atmosfery wokół Iranu na cenę ropy. Pomimo, że irański eksport jeszcze przed ogłoszeniem zaostrzenia amerykańskich sankcji spadł już do ok. 1,2 miliona baryłek dziennie, tak groźba konfliktu zbrojnego i zablokowania kluczowej cieśniny Ormuz nie będzie obojętna dla dalszych losów rynku ropy.

Jak będzie kształtowała się cena ropy?

Pytanie, które na początku maja pojawiało się w głowach ekspertów brzmiało: „Czy amerykańskie sankcje skutecznie odstraszą potencjalnych zainteresowanych irańską ropą?”. Jak donosi agencja Bloomberg, w pierwszym tygodniu maja ani jeden statek nie opuścił irańskich terminali naftowych w kierunku zagranicznych portów. Tymczasem według agencji CNBC, która powołuje się na dane TankerTrackers.com i ClipperData, Iran przewozi ropę do Syrii – w pierwszym tygodniu maja co najmniej jeden tankowiec dostarczył ropę do tamtejszego portu. Tak czy inaczej eksperci są zdania, że Chiny i Indie nie będą w stanie zrezygnować z zakupów w Iranie – drugi z wymienionych krajów importował w kwietniu z Iranu 400 tysięcy baryłek dziennie, prawdopodobnie gromadząc zapasy przed wygaśnięciem zwolnień.

Zarabiaj na spadkach i wzrostach cen ropy przy wykorzystaniu platformy AXI TRADER

USA w obliczu konfliktu z Iranem

Stany Zjednoczone chcą sprowokować Iran do zrobienia błędu. W kwietniu administracja Trumpa nie tylko ogłosiła, że nie przedłuży ośmiu krajom zwolnienia z zakazu zakupu irańskiej ropy naftowej, ale także uznała Irański Korpus Strażników Rewolucji jako zagraniczną organizację terrorystyczną. W ostatnich dniach, Biały Dom pogroził palcem jeszcze mocniej, wysyłając na Bliski Wschód m.in. grupę uderzeniową lotniskowca Abraham Lincoln. Komentując ten ruch, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa John Bolton stwierdził, że „jest to ostrzeżenie Iranu, że jakikolwiek atak na interesy USA lub ich sojuszników spotka się z “bezlitosną siłą”.

Obecnie największym zagrożeniem jest potencjalne zablokowanie cieśniny Ormuz przez irańską marynarkę. Mimo, że w przeszłości Iran wielokrotnie posuwał się do tego rodzaju gróźb, to finalnie poza incydentami nie doszło do fizycznej blokady. Przypomnę, że jest to jedno z kluczowych miejsc na „naftowej mapie świata”. Codziennie przez ten wąski obszar o zaledwie 10 km szerokości, przepływa około 18,5 miliona baryłek ropy naftowej.

Cieśnina Hormuz
Rys. 1 Cieśnina Ormuz. Źródło: https://www.realcleardefense.com

Kilka dni temu w pobliżu cieśniny u wybrzeży miasta Al-Fudżajra, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, doszło do uszkodzenia dwóch saudyjskich tankowców, które miały transportować czarne złoto do Stanów Zjednoczonych. Mimo, że nikt nie wskazał sprawców, irańskie MSZ całe zajście nazwało spiskiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat blisko-wschodniego galimatiasu, poznać moje szersze spojrzenie na krajobraz na rynku ropy zapraszam Cię na webinar, który odbędzie się 15 maja 2019 r. o 20:00. Zapisz się.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here