Naga MarketsCena ropy w górę dzięki newsowi o szczepionce mimo spadającego popytu na paliwa w EuropieCena ropy naftowej WTI wzrasta w poniedziałek wieczorem aż o ponad 3% na fali informacji o progresie prac nad szczepionką oraz zwiększającym się popycie na paliwa w Chinach i Japonii, które są odpowiednio na drugiej oraz trzeciej pozycji największych gospodarek świata. Pytanie o decyzje OPEC+ w sprawie zmiany planu redukcji wydobycia surowca nadal pozostaje otwarte.

  • Zgodność krajów OPEC+ z planem redukcji wyniosła 101%
  • Libia produkuje już 1,2 mln baryłek ropy dziennie
  • Chiny w październiku z rekordowymi ilościami ropy przetworzonej w krajowych rafineriach

Ropa WTI w górę dzięki informacji o szczepionce Moderna Inc.

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek wieczorem osiąga wzrost aż o 3,54% do 41,55 dol. za baryłkę odzyskując większość spadków osiągniętych w poprzednich trzech sesjach. Jak do tej pory, listopad przyniósł już zwyżkę ceny ropy o ponad 15,95%.

Cena ropy w górę dzięki newsowi o szczepionce mimo spadającego popytu na paliwa w Europie
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE drożeje w poniedziałek o 3,26 % wybijając do 44,06 dol. za baryłkę. Oznacza to, że w listopadzie notowania surowca zyskały aż niemal 17%.

Cena ropy w górę dzięki newsowi o szczepionce mimo spadającego popytu na paliwa w Europie
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym powodem wzrostu ceny ropy aż o kilkanaście procent w zaledwie dwa tygodnie są informacje z zeszłego i tego tygodnia o progresie prac nad szczepionką na koronawirusa. Przed tygodniem, o sporym postępie w badaniach pierwszy poinformował amerykański Pfizer, a w ten poniedziałek, Moderna.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Obiecujące wyniki badań Moderny wykazały 94-proc. skuteczność środka chroniącego przed zakażeniem. Informacja nie wywołała jednak aż tak olbrzymiej zwyżki, jak miało to miejsce przed tygodniem po newsie od Pfizera.

Rynek ropy czeka na informację ze strony OPEC+ w sprawie jasnej deklaracji co do planu zmniejszenia redukcji wydobycia surowca przez grupę od nowego roku. Obecne ograniczenia wynoszą łącznie 7,7 mln baryłek dziennie (około 8% globalnej podaży przed pandemią). W styczniu redukcje mają zostać zmniejszone do 5,7 mln baryłek dziennie. Jednak czy tak się stanie, nie jest jeszcze do końca pewne.

OPEC+ zapewne przedstawi swoje ostateczne stanowisko na dwudniowym spotkaniu, które będzie miało miejsce na przełomie listopada i grudnia. Wcześniej, 17 listopada, komitet ministrów krajów wchodzących w skład grupy przedstawić może wstępne informacje.

Zobacz również: Ponad 300 niemieckich banków nałożyło ujemne oprocentowanie kont bankowych

Głównym zagrożeniem dla obecnych poziomów cen ropy jest zwiększenie produkcji przez Libię. Redukcje OPEC+ nie zakładały wznowienia wydobycia przez państwo, które jeszcze niedawno wskutek blokad nie produkowało ani jednej baryłki ropy. Tymczasem, Libia już teraz ma produkować nawet 1,2 mln baryłek ropy dziennie.

Popyt na paliwa w Europie zmniejsza się, a w niektórych państwach, jak np. Francja, ruch drogowy spadł o aż 50% w ostatnich tygodniach wskutek wprowadzenia narodowych lockdownów. Zmniejszył się on także w Stanach Zjednoczonych.

Poprawia się natomiast sytuacja w dwóch największych gospodarkach azjatyckich: Chinach i Japonii. Chińskie rafinerie przetworzyły największą ilość ropy dziennie w historii tego państwa.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here