Naga MarketsCena ropy w górę czwartą sesję z rzędu. OPEC+ raczej pozostanie nieugiętyCena ropy WTI wzrasta we wtorek rano w obliczu zapowiedzi OPEC+ o podtrzymaniu obecnego planu luzowania redukcji produkcyjnych na listopad. Oficjalna decyzja zostanie przedstawiona w czwartek.

  • OPEC+ nie zamierza zwiększyć produkcji ponad wcześniejsze założenia luzowania redukcji wydobycia
  • Joe Biden apelował do kartelu o jej zwiększenie
  • Firmy państwowe w Chinach zwiększyły zdolności produkcyjne rafinerii
  • W środę spotkanie Rezerwy Federalnej w sprawie wytycznych polityki monetarnej
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa drożeje we wtorek

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano wzrasta o 0,31% do 84,31 dol. za baryłkę po trzech wzrostowych sesjach z rzędu.Jeszcze przed tygodniem, notowania ropy WTI tymczasowo opadły do 80,58 dol. za baryłkę, ale ostatecznie zniżka ta została zanegowana, a trend wzrostowy został podtrzymany.

Ostatecznie w październiku ropa WTI podrożała o 11,4%, a jak do tej pory od początku roku o 73,7%.

 

Cena ropy w górę czwartą sesję z rzędu. OPEC+ raczej pozostanie nieugięty
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, cena ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE we wtorek rano również zwyżkuje, o 0,78% do 85,18 dol. za baryłkę. Jeszcze przed tygodniem notowania ropy Brent wyznaczyły w trakcie sesji wieloletnie maksima na 86,68 dol./bbl.

Zobacz również: Cena złota w górę, ale poniżej 1800 dol. za uncję. W środę spotkanie Fed

Jak wynika z czołowych przedstawicieli OPEC+, grupa zamierza podtrzymać obecny plan luzowania redukcji o wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie od początku listopada, co jest zgodne z wytycznymi wyznaczonymi jeszcze przed kilkoma miesiącami. Tym samym, OPEC nie chce ugiąć się pod presją rynku czy m.in. prezydenta USA, Joe Bidena.

To nie jest słuszne, że Rosja czy Arabia Saudyjska czy inni główni producenci ropy nie chcą wydobywać więcej ropy, aby ludzie dysponowali na przykład większą ilością paliwa na dojazdy do i z pracy. – apelował Joe Biden.

Jednak przedstawiciele OPEC+ twierdzą, że wciąż musi brać pod uwagę istotne czynniki wynikające głównie z sytuacji pandemicznej.

Jeszcze nie wyszliśmy na prostą. – stwierdził przed tygodniem Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. – Nie bierzemy niczego za pewnik. Wciąż trwa pandemia COVID.

Plan OPEC+ zakładający zmniejszenie podaży o 400 tys. baryłek dziennie działa dobrze i nie ma potrzeby odchodzenia od niego. – podkreślił w niedzielę minister ropy naftowej w Angoli, Diamantino Pedro Azevedo.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Co więcej, OPEC+ w październiku miał problemy ze zwiększaniem produkcji do zakresu dopuszczonego przez planowane zwiększenie podaży, jak wynika z sondażu Reuters. Odpowiadać za to miały problemy mniejszych producentów, które częściowo wykorzystały Irak czy Arabia Saudyjska.

OPEC miał wydobywać 27,50 mln baryłek dziennie w październiku, jak podał Reuters, czyli o 190 tys. bpd więcej, ale wciąż mniej niż 254 tys. bpd, o których była mowa w uzgodnieniach grupy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona islandzka pln | wti notowania | dom development akcje | usd kurs | cena akcji tauron | najwyższy kurs korony islandzkiej |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here