Naga MarketsCena ropy w dół wraz z rozwojem pandemii. Czy OPEC+ zwiększy redukcje?Cena ropy naftowej WTI we wtorek rano kontynuuje spadki z poniedziałkowej sesji, która ostatecznie zakończyła dla WTI dzień zniżką o skromne 0,32% do 40,93 dol. za baryłkę. Obawy o odbudowę popytu rosną wraz z rozwojem pandemii, a podaż surowca na rynki rośnie wraz z stopniowym wznawianiem produkcji przez Libię.

  • Łączna liczba przypadków COVID-19 już niedługo przebije 41 mln
  • Największe pole naftowe w Libii uzyskało już niemal połowę zdolności produkcyjnych
  • OPEC+ na ten moment nie zmienił decyzji co do redukcji wydobycia

Ropa WTI poniżej 41 dol. bbl.

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano tanieje o 0,32% do 40,93 dol. za baryłkę.

Cena ropy w dół wraz z rozwojem pandemii. Czy OPEC+ zwiększy redukcje?
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast kurs ropy Brent notowanej na europejskiej ICE we wtorkowych porannych notowaniach opada o 0,49% do 42,41 dol. za baryłkę.

Cena ropy w dół wraz z rozwojem pandemii. Czy OPEC+ zwiększy redukcje?
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Cena złota w miejscu od miesiąca. Notowania tworzą ważną formację

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

OPEC+ bez zmiany decyzji

Spotkanie OPEC+, które odbyło się w poniedziałek, nie przyniosło zmian co do polityki redukcji wydobycia do końca tego roku. Ministrowie krajów członkowskich grupy stwierdzili, że obecny plan ograniczenia produkcji wynoszący łącznie 7,7 mln baryłek dziennie zostaje podtrzymany do końca grudnia tego roku, tak jak planowano.

Od stycznia redukcje mają zostać zmniejszone do 5,8 mln baryłek dziennie, ale już teraz pojawiają się głosy, że w przypadku dużych problemów z globalnym popytem na paliwa, obecny poziom ograniczeń może zostać podtrzymany na dłużej.

Zagrożeniem dla stabilnej sytuacji cen na rynku ropy jest stopniowe wznawianie produkcji przez Libię w ostatnich kilku tygodniach, która została wstrzymana w całym kraju w lipcu z uwagi na konflikt zbrojny. Obecnie, podaż ropy z tego kraju to już niemal 400 tys. baryłek ropy dziennie.

Największe pole naftowe w Libii o nazwie Sharara wznowiło wydobycie 11 października i obecnie produkuje 150 tys. baryłek ropy dziennie. To mniej niż połowa pełnej zdolności produkcyjnej, która oceniana jest na nawet 355 tys. baryłek. Oznacza to, że Libia jest w stanie wydobywać łącznie od 650 tys. do 700 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Szacunkowe dane dotyczące rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane przez American Petroleum Institute już we wtorek wieczorem. Analitycy oceniają, że te wykażą spadek zapasów. Na oficjalne dane od Energy Information Administration trzeba będzie poczekać do środy.

Więcej informacji o spodziewanych prezentacjach ważnych danych makroekonomicznych znajdą Państwo tutaj.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here