Naga MarketsCena ropy w dół w poniedziałek. Saudi Aramco zmuszony do sporych obniżek cenCena ropy naftowej WTI spada w poniedziałek rano o niemal 1% kontynuując zniżkę zapoczątkowaną w piątek. Niedźwiedzie nastroje generuje między innymi informacja o obniżce cen kontraktowych ropy przez Arabię Saudyjską na rynek azjatycki, co jest odzwierciedleniem przewagi strony podażowej nad popytową. To rodzi obawy o dalszą odbudowę popytu, szczególnie gdy OPEC+ podtrzymał plan zwiększenia produkcji we wrześniu o 400 tys. baryłek dziennie.

Ropa WTI tanieje w poniedziałek

Cena ropy WTI w poniedziałek rano opada o 0,95% do 68,64 dol. za baryłkę. Zeszły tydzień zakończył się ostatecznie zwyżką o 0,80%, jednak nie wygląda to imponująco w porównaniu z poprzednim, gdy wyniosła ona 10,6%.Do negatywnego sentymentu na rynku przyczyniła się informacja o zmniejszeniu cen kontraktowych przez światowego giganta branży naftowej, Saudi Aramco, o 1 dol. dla swoich klientów z Azji. Mowa w tym przypadku o największym rynku zbytu saudyjskiego giganta oraz wszystkich rodzajach ropy oferowanych przez niego. Jak podaje Reuters, azjatyckie rafinerie nie spodziewały się aż tak dużych przecen.

To sugeruje słabnący popyt na ropę i pojawiającą się przewagę strony podażowej, co w połączeniu z cyklicznie mniejszym popytem na surowiec w zimniejszej części roku, może zaważyć na notowaniach.

 

Cena ropy w dół w poniedziałek. Saudi Aramco zmuszony do sporych obniżek cen
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Do tego dochodzi jeszcze proces zwiększania podaży ropy na rynki przez kraje OPEC+. Przed tygodniem przedstawiciele grupy zatwierdzili wzrost łącznej produkcji o 400 tys. baryłek dziennie we wrześniu. Obecny plan zakłada dalsze luzowania redukcji o analogiczną ilość co miesiąc do grudnia tego roku.

Z uwagi, że OPEC+ podtrzymuje swój plan comiesięcznego zwiększania produkcji pomimo słabych danych z Chin, obaw o odbudowę gospodarczą w USA czy poszukiwania większego udziału w rynku przez Arabię Saudyjską. To zapewne może wywołać presję na cenach ropy. – stwierdził Jeffrey Halley, analityk rynkowy w OANDA.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

invest

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wspomniane obawy związane ze spodziewanym spowolnieniem wzrostu w USA nabrały na sile po piątkowej publikacji zaskakująco słabych danych dotyczących rynku pracy. O ile stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 5,2%, to liczba nowych zatrudnień mocno rozczarowała i wyniosła zaledwie 235 tys. wobec spodziewanej przez analityków 750 tys. To może być sygnał słabszego ostatniego kwartału w Stanach Zjednoczonych i mniejszego niż oczekiwany popytu na paliwa.

Sytuacją na rynku paliw w USA zaburzył przed tygodniem wpływ huraganu Ida na sektor naftowy w regionie Zatoki Meksykańskiej. W rezultacie licznych awarii rafinerii, amerykański rząd zdecydował się na uruchomienie strategicznych rezerw paliw. Na ten moment, produkcja ropy w regionie jest mniejsza o 1,7 mln baryłek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza dla dolara | akcje mbank | enea akcje kupno | nasdaq akcje | kurs baryłki ropy | develia notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here