Naga MarketsCena ropy w dół już o ponad 4% w tym tygodniu. Czy to koniec rajdu?Cena ropy naftowej WTI w czwartek rano spada poszerzając zakres tygodniowej zniżki do ponad 4% w atmosferze niepewności o podaż ropy w kolejnych miesiącach z powodu waśni pomiędzy członkami grupy OPEC. W rynkowych kuluarach krążą pogłoski o potencjalnym zerwaniu porozumienia w kwestii redukcji produkcyjnych. Szczególnie istotny spór na ma miejsce między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w którym mediatorem stara się być Rosja.

Ropa tanieje na globalnych rynkach

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części czwartkowej sesji opada o 0,30% do 71,98 dol. za baryłkę. Choć czwartkowa przecena nie jest duża, to spoglądając w kierunku 7-letnich szczytów wyznaczonych przez kurs jeszcze we wtorek na 76,98 dol. za baryłkę, zakres krótkoterminowej korekty robi nieco większe wrażenie. W zaledwie kilkadziesiąt godzin, cena ropy opadła od wspomnianych maksimów o 6,5%.Cena ropy w dół już o ponad 4% w tym tygodniu. Czy to koniec rajdu?
Kurs ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE również zaliczyła sporą przecenę i obecnie notowana jest po 73 dol. za baryłkę.

Cena ropy w dół już o ponad 4% w tym tygodniu. Czy to koniec rajdu?
Kurs ropy Brent. Źródło: tradingview.com

OPEC+ wciąż nie może dojść do porozumienia i w tym czynniku należy doszukiwać się przyczyny zniżki w ostatnich dniach. Niezgoda w szeregach kartelu jest czymś nietypowym, bowiem w poprzednich miesiącach spotkania komitetu ministerialnego kończyły się jednogłośnymi decyzjami.

Tym razem, Arabia Saudyjska, która jest nieformalnym liderem grupy, odrzuciła prośby ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich o zwiększenie produkcji. Spotkanie OPEC+ było zaplanowane na czwartek tydzień temu, ale jak się okazało, nie pomogły trzy głosowania i kilka dni negocjacji, a porozumienie finalnie nie jest osiągnięte.

O dziwo, to Rosja stara się być mediatorem między Arabią Saudyjską a Emiratami, jak podał Reuters w oparciu o trzy nieoficjalne źródła wewnątrz OPEC+.

Zobacz również: Kurs dolara AUD najsłabszy w tym roku! RBA nie planuje zacieśniania polityki pieniężnej

Brak porozumienia wewnątrz OPEC+ może oznaczać potencjalne zakończenie planu redukcji produkcyjnych, który na ten moment wytycza drogę postępowania przez kartel do kwietnia 2022 roku.

Jeszcze kilka dni temu, analitycy oceniali zakres zwiększenia podaży wspólnie przez kraje OPEC+ na poziomie od 250 tys. do 1 mln baryłek dziennie. Obecne ograniczenia produkcyjne wynoszą łącznie blisko 6 mln baryłek dziennie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Pewnym wsparciem dla cen ropy mógł być szacunkowy odczyt dotyczący zapasów ropy naftowej w USA. W tym tygodniu American Petroleum Institute przedstawił go później z uwagi na dzień wolny po Dniu Niepodległości w USA. Według niego, rezerwy ropy w USA zmalały siódmy tydzień z rzędu kurcząc się o niemal 8 mln baryłek względem zapowiadanych przez analityków 4 mln baryłek. To byczy sygnał potwierdzający wysoki popyt na paliwa.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig notowania akcji | prognoza dolara | polscy brokerzy forex | pgnig akcje cena | orlen akcje | akcje pge |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here