Naga MarketsCena ropy w czwartek mocno spadała, ale zmierza do kolejnego tygodniowego wzrostuCena ropy naftowej WTI w piątek rano zmierza do osiągnięcia trzeciego z rzędu tygodniowego wzrostu na fali przesłanek o zwiększającym się popycie na ropę. Nieustająca pandemia rodzi jednak pytanie o to, czy producentom ropy uda się odpowiednio regulować podaż, by wycena surowca nadal rosła.

  • OPEC+ twierdzi, że popyt na ropę odbuduje się w IV kw. 2020 r.
  • Dwa sztormy uderzą w zatokę meksykańską i prawdopodobnie uszkodzą infrastrukturę naftową
  • Największy właściciel platformy wiertniczej: brytyjski Valaris, ogłasza bankructwo

Ropa Brent ponownie powyżej 45 dol. bbl

Cena ropy WTI notowanej na NYMEX w czwartek spadła z 42,95 dol. za baryłkę na otwarciu nawet tak nisko jak 41,63 dol. bbl, by ostatecznie dzień zakończyć na poziomie 42,82 dol. bbl z 0,67-proc. spadkiem.

Cena ropy w czwartek mocno spadała, ale zmierza do kolejnego tygodniowego wzrostu
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na europejskiej ICE w czwartek rano potaniała nawet do 44,02 dol. za baryłkę, jednak ostatecznie zamknęła czwartkową sesję z ponad procentowym spadkiem na 44,90 dol. bbl. W piątek rano słodka ropa Brent zyskuje 0,22% i jej cena przekracza ponownie 45 dol. za baryłkę.

Cena ropy w czwartek mocno spadała, ale zmierza do kolejnego tygodniowego wzrostu
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Na czwartkowe spadki cen ropy naftowej wpływ miało pokłosie postanowień opublikowanych przez Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku, organ Fedu, który raczej pesymistycznie wypowiedział się o perspektywach odbudowy gospodarki.

Zobacz również: Blok po 22 – 20 sierpnia 2020: EUR/USD, GBP/USD

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

OPEC+ i Fed nakreśliły negatywne sentymenty

Spotkanie OPEC+ w środę nie przyniosło rewolucyjnych zmian w polityce ograniczania wydobycia przez członków kartelu i nadal wynoszą one 7,7 mln baryłek względem 9,7 mln baryłek wcześniej. Zatem, łączna dzienna produkcja ropy przez kartel wynosi obecnie około 22 mln baryłek w porównaniu do 30 mln rok temu.

W czwartek Departament Pracy Stanów Zjednoczonych opublikował dane dotyczące bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, które również nie napawają optymizmem. W zeszłym tygodniu pracę w USA straciło 1,106 mln osób, natomiast w ciągu ostatnich 22. tygodni (od początku pandemii) aż 57 mln osób.

Pocieszający dla inwestorów w rynek ropy jest natomiast fakt, że popyt na paliwa zdaje się rosnąć. Oficjalne rządowe dane od Energy Information Administration wykazały, że zapasy ropy naftowej w USA skurczyły się w zeszłym tygodniu o 1,632 mln baryłek. To mniej niż w trzech poprzednich tygodniach, jednak passa redukcji zapasów trwa już cztery tygodnie.

W piątek nastąpi publikacja sporej ilości danych makroekonomicznych, których wartości mogą wpłynąć na rynek ropy, wśród nich m.in. wskaźniki PMI przemysłu i sektora usług dla państw europejskich, UE, USA, UK.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here