Naga MarketsCena ropy utrzymuje się na wysokich poziomach, rekordowa inflacja nikogo nie szokujeZa nami dwa najważniejsze wydarzenia tego tygodnia, czyli decyzja EBC oraz publikacja inflacji CPI z USA. Nie wprowadziły one jednak znacznej zmienności na rynki tak.

Rynek ropy: Sytuacja w Indiach już nie ciąży surowcowi?

Na rynku surowców, który odpowiedzialny jest m.in. za tak istotny wzrost inflacji, kontrakty terminowe na ropę WTI oscylują nadal przy 70 USD za baryłkę, utrzymując się na poziomach najwyższych od 2018 r. Może mieć to związek z perspektywami silnego popytu na ropę naftową w obliczu ożywienia gospodarczego po pandemii na półkuli północnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
OPEC podał w swoim czerwcowym raporcie, że popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 5,95 mln baryłek dziennie, czyli bez zmian w stosunku do prognozy z maja. Inwestorzy zlekceważyli wzrost zapasów benzyny w USA w ub. tygodniu, który wskazał na słabszy od oczekiwań popyt na paliwa na początku lata, a także spadek popytu na paliwa w Indiach do najniższego poziomu od sierpnia 2020 r.

Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się do poziomu niemal 4 proc., osiągając najwyższą wartość od 1992 r. – równą 3,8 proc. Inflacja CPI z kolei wzrosła do 5 proc. w maju i była najwyżej od 2008 r. Niemniej jednak ze względu na efekt bazy inflacja w USA może stabilizować się w kolejnych miesiącach, a dane za maj mogły przynieść już szczyt odczytów tego wskaźnika za oceanem.

Może na to także wskazywać rynek obligacji USA, gdzie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych znalazła się w piątek na najniższym poziomie od 3 miesięcy, wynosząc 1,43 proc., pomimo wspomnianych ostatnich danych wskazujących na dynamiczny wzrost cen. Aukcje obligacji skarbowych, które odbyły się w tym tygodniu, pokazały silny popyt na 10-letnie i 3-letnie obligacje oraz mieszany popyt na obligacje 30-letnie. Inwestorzy najwyraźniej uznali, że presja inflacyjna jest przejściowa, zgodnie z komentarzami Fed, podczas gdy ożywienie na rynku pracy jest dalekie od zakończenia. Wstępna liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA okazała się wyższa, niż oczekiwano, wynosząc 376 tys. Uwaga skupia się teraz na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed w poszukiwaniu wskazówek dotyczących harmonogramu taperingu, czyli zmniejszania programu skupu aktywów.

Optymistyczne prognozy EBC

W Europie indeksy notowane były w piątek blisko rekordowych poziomów, po tym jak świeże dane gospodarcze pokazały, że niemieckie ceny hurtowe wzrosły w maju najbardziej od lipca 2008 r., a brytyjski PKB wzrósł w kwietniu w solidnym tempie, wskazując na szybsze ożywienie gospodarcze wraz ze zmniejszeniem ograniczeń związanych z epidemią.

Europejski Bank Centralny potwierdził w czwartek swoje bardzo akomodacyjne nastawienie w polityce monetarnej i zrewidował w górę prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji na lata 2021 i 2022.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ceny akcji pgnig | pkn orlen cena akcji | waluty online | kur euro | merkator akcje | RSI | kurs pln |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here