Naga MarketsCena ropy stabilna pomimo wzrostu zapasów w USA, D. Sierakowska (DM BOŚ)Zgodnie z publikacją z dnia 6 maja w magazynach Stanów Zjednoczonych przybyło ok. 4,6 mln baryłek ropy. Analitycy spodziewali się co prawda dwukrotnie wyższych wzrostów, co nie zmienia faktu, że powierzchnie magazynowe i tak pękają już w szwach. Po historycznych spadkach ropy WTI do wycen poniżej zera (kontrakt na maj), uczestnicy rynku zaczęli zastanawiać się nad tym, czy możliwy jest podobny scenariusz w przypadku kontraktów czerwcowych? Więcej o rynku czarnego złota w rozmowie Krzysztofa Kamińskiego z Dorotą Sierakowską, analityk surowcową DM BOŚ.

  • Pomimo wzrostu zapasów ropy w USA, rynek nie reagował skrajnie negatywnie
  • Na uwagę zasługują dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin. Pokazały one bowiem, że w minionym miesiącu import ten wyniósł 42,82 mln ton, co oznaczało średnio 10,42 mln baryłek dziennie
  • Mieszanka ropy WTI w czwartek traci 0,4% i kosztuje ponad 25 dolarów za baryłkę

Cena ropy w środę testował miesięczne maksima

Chociaż notowania czarnego złota w środę chwilowo znajdowały się na miesięcznych maksimach, to ostatecznie sesja kończyła się sześcioprocentowym spadkiem. Przyczyniły się do tego wspomniane dane o amerykańskich zapasach, reakcja rynków niebyła jednak tak negatywna jak można było początkowo zakładać.

Dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, mimo początkowych obaw, miały neutralny wydźwięk. Wczorajszy mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów ropy, zaraportowany przez Departament Energii USA, był równowagą dla słabego odczytu API z wtorku, jednak nie był na tyle dobry, aby wywołać na rynku ropy naftowej istotny optymizm – komentowała Dorota Sierakowska.

Historyczne notowania ropy WTI. Źródło: Tradingview.com

Oprócz samego rynku w USA, warto uwagę zwrócić również na Chiny, które pomimo pandemii koronawirusa nadal skupują ropę w bardzo dużych ilościach. Import w kwietniu wyniósł 42,82 mln ton, czyli ponad 10 milionów baryłek dziennie. W momencie gdy najwięksi dostawcy, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, konkurują ceną Kraj Środka stara się najprawdopodobniej wykorzystać sytuację i skupuje tanią ropę z rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here