Naga Marketswydobycie ropyCzy ropa może kosztować mniej niż 0 dolarów? Bezprecedensowe zachowanie rynku czarnego złota, którego inwestorzy obserwowali w poniedziałek udowadnia, że jak najbardziej. Wartość kontraktów terminowych na mieszankę West Texas wygasających we wtorek osiągały w szczytowym momencie sesji poziom minus 40 dolarów za baryłkę. Oznacza to, że sprzedający płacili kupującym za pozbycie się towaru, a ostatni raz tak niskie ceny obserwowano w 1946 roku (wcześniej rynek nie funkcjonował).

  • Notowania czarnego złota znalazły się na najniższych poziomach od 1946 roku, czyli od momentu gromadzenia danych
  • W kluczowym momencie sesji ropa znajdowała się 40 dolarów poniżej zera
  • Rynek znalazł się w momencie, w którym na dzień przed wygasaniem majowych kontraktów futures, sprzedający płacą kupującym za pozbycie się problemu

Ropa zalała magazyny pod korek. Nadpodaż na rynku powoduje bezprecedensowe spadki cen

Notowania kontraktów na ropę West Texas wygasające we wtorek najpierw osiągnęły poziom 0 dolarów, a następnie spadały do okolic minus 40 dolarów za baryłkę. Powodem jest obecna pandemia, która wywołała zamrożenie gospodarki oraz gromadzenie się niewykorzystanego oleju. W momencie gdy magazyny są pełne, amerykańskie przedsiębiorstwa nie mają gdzie przechowywać nadmiaru produkowanej ropy. Jeżeli nie ma gdzie umieścić czarnego złota, nikt nie chce kontraktu terminowego, który wkrótce wygaśnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Akcje na giełdzie w Nowym Jorku tąpnęły w poniedziałek, gdyż załamanie cen ropy naftowej wysyła negatywne wibracje na inne klasy aktywów i ekstrapoluje obawy odnośnie kondycji sektora naftowego, a dalej i całej gospodarki. Dow Jones, S&P500 i Nasdaq spadają o 0,8-1,6 proc. W międzyczasie wyniki finansowe spółek dopełniają ponurego obrazu przy sygnałach cięcia wydatków i wycofywania się z prognoz sprzedaży – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

Obawy o brak miejsca do przechowywania ropy są tak duże, że kontrakt terminowy wygasający miesiąc później wyceniany jest na 20 dolarów za baryłkę. Jest to największa różnica cenowa pomiędzy dwoma kontraktami w historii.

Ropa WTI znalazła się na ujemnych poziomach pierwszy raz w historii. Źródło: Bloomberg
Ropa WTI znalazła się na ujemnych poziomach pierwszy raz w historii. Źródło: Bloomberg

Zdaniem ekspertów, w tym momencie nie można zrobić wiele, aby rynek fizycznej ropy przestał się osuwać w krótkim terminie. Rafinerie odrzucają beczki w największym tempie w historii, a przy brakach miejsc w magazynach sprawia, że albo rynek spotka całkowity paraliż albo wcześniej ustąpi światowa pandemia.

Inwestorzy detaliczni skupują ropę poprzez ETF-y

Pomimo rekordowo niskich cen czarnego złota, inwestorzy detaliczni nadal napełniają rynek swoimi pieniędzmi. U.S. Oil Fund ETF był świadkiem rekordowego napływu 552 milionów dolarów w piątek, osiągając przypływy w przeciągu jednego tylko tygodnia na poziomie 1,6 miliarda dolarów.

Zamieszanie na rynku czarnego złota wprowadza więcej zmienności na rynek akcji, a waluty są nieco z boku. Jak na skalę problemu, to zmiany nie są znaczące. W przestrzeni G-10 najgorzej radzi sobie funt tracący wobec dolara 0,47 proc., za nim jest korona norweska ze zniżką o 0,43 proc., a potem dolar kanadyjski 0,29 proc. Słabość brytyjskiej waluty nie jest zaskoczeniem ze względu na jej wrażliwość na globalne nastroje. Na parze GBPUSD mamy też argument z analizy technicznej – złamanie ważnego poziomu 1,2485 – komentował Marek Rogalki z DM BOŚ.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTu i teraz – bieżąca analiza instrumentów – webinar Bogusza Kasowskiego już we wtorek
Następny artykułWielton etapami wznowi produkcję w zakładzie we Francji
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here