Naga MarketsCena ropy spadała poniżej 20 dolarów. Tania ropa zalewa światRynek z każdym dniem coraz mocniej traci wiarę w skuteczność porozumienia OPEC+, szczególnie w krótkim terminie. Cięcia zostaną wdrożone dopiero od maja a ubytek popytu jest najsilniejszy właśnie obecnie. Kulminacyjny punkt nadprodukcji przekłada się na zejście WTI w najbliższym, majowym kontrakcie pod 20,00. Kolejne kontrakty są kwotowane wyżej, np. czerwcowy na poziomie 26,50. Stromy przebieg krzywej terminowej oddaje wiarę, że za kilka tygodni, miesięcy rynek będzie bardziej zrównoważony (w systemie TMS rolowanie z kontraktu majowy na czerwcowy nastąpi 16 kwietnia).

Konsekwencje spadku ceny ropy

Wiara ta może być zbyt mocna a nadpodaż głębsza niż obecnie wycenia to wycena kolejnych kontraktów. Abstrahując od bezprecedensowego załamania się popytu należy podkreślić, że spadek produkcji w USA, Kanadzie, czy Norwegii nie ma formy zobowiązania i zachodzić będzie pod wpływem sił rynkowych: spadek cen dopiero po pewnym czasie odbije się na wolumenie wydobycia w wyraźniejszy sposób. Wynika to m.in. z faktu, że część produkcji jest zahedgeowana, np. dla USA szacuje się, że prawie 50 proc. firm zabezpieczyło ceny dostaw na pierwsze półrocze powyżej 55 USD za baryłkę.

W przeszłości wiele państw OPEC+ miało problem by wypełniać wielokrotnie mniej drastyczne cięcia. Dodajmy też, że punkt referencyjny ustalony na jesień 2018 roku sprawia, że zakładane cięcie o 9,7 mln b/d uwzględnia spadek produkcji w Libii, Wenezueli oraz Iranie. Spadek ten już się dokonał i bynajmniej nie jest dobrowolny. Wręcz odwrotnie, państwa te będą walczyć o podwyższenie wydobycia bliżej historycznych norm. Istotnym czynnikiem jest też walka o utrzymanie dostaw do azjatyckich odbiorców, która sprawia, że np. Arabia Saudyjska dodatkowo zwiększyła swoje dyskonto względem benchmarku w oficjalnych cenach sprzedaży na maj. W jej ślady pójdą zapewne inni bliskowschodni dostawcy.

W końcu należy pamiętać, że gigantyczny przyrost zapasów rzędu mniej więcej 50 mln baryłek w kilka tygodni (publikacja danych Departamentu Energii dziś za ubiegły tydzień o 16:30) będzie długo absorbowany. W USA popyt na ropę jest najsłabszy od 2008 roku a na benzynę od lat 90.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here