Naga MarketsCena ropy spada z 9-miesięcznych szczytów. Czy to początek trendu spadkowego?Ceny ropy naftowej w poniedziałek opada poniżej granicy 46 dol., a jednym z powodów takiego załamania są pojawiające się napięcia między Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami. Spadkom może pomóc także rosnąca liczba przypadków COVID na całym świecie, gdy łączna liczba zachorowań przekroczyła już 67 mln osób.

  • Iran chce zwiększyć produkcję do pełnych zdolności w ciągu trzech miesięcy
  • Wielka Brytania planuje wdrożyć szczepionkę na COVID-19 jeszcze w tym tygodniu
  • Wydarzenie to może mieć pozytywny wpływ na notowania ropy, jednak potencjalnie jest już wliczone w cenę

Ropa już nie najdroższa od 9 miesięcy

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano opada o 0,82% do 45,88 dol. za baryłkę. Zniżka ta przychodzi po tym, jak w poprzedniej piątkowej sesji cena surowca wybiła nowe dziewięciomiesięczne szczyty notowań, co oznacza, że przez moment była najdroższa od początku pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy spada z 9-miesięcznych szczytów. Czy to początek trendu spadkowego?
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE potaniała o skromne 0,20% do 48,94 dol. bbl. Słodka ropa Brent przez chwilę w piątek zbliżyła się do poziomu nawet 50 dol. za baryłkę, jednak ostatecznie zatrzymała marsz ku górze na 49,84 dol. za baryłkę.

Cena ropy spada z 9-miesięcznych szczytów. Czy to początek trendu spadkowego?
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć serie sankcji na kilkunastu chińskich oficjeli jako odpowiedź na rzekome zaangażowanie tych polityków w wykluczenie czterech wybranych w wyborach przedstawicieli legislatywy w Hong Kongu. USA rozważa takie formy sankcji jak np. zamrożenie aktywów czy kary finansowe. Eskalacja napięć geopolitycznych między dwoma największymi mocarstwami może przełożyć się na presję spadkową na notowaniach ropy.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Członkowie komitetu OPEC+ w czwartek osiągnęli porozumienie w sprawie zmiany ustalonego wcześniej planu zmniejszenia ograniczeń produkcji ropy przez kraje kartelu. W ostatnich miesiącach te restrykcje wymagały skurczenia się podaży ropy przez kraje wchodzące w skład OPEC+ o łącznie 7,7 mln baryłek dziennie. Plan zakładał, że wraz z początkiem stycznia to ograniczenie wyniesie 5,7 mln baryłek ropy dziennie.

Zobacz również: Cena złota może runąć w obliczu rozpoczynających się w UK szczepień na COVID

Jednak sytuacja na rynku surowca uległa znacznej zmianie względem tego, jak postrzegano przyszłą sytuację kilka miesięcy temu, gdy plan był ustalany. W związku z tym, komitet OPEC+ podjął decyzję o poluzowaniu wspomnianego ograniczenia o 500 tys. od początku 2021 roku. Zatem, od stycznia przyszłego roku, poziom redukcji produkcji ropy wyniesie 7,2 mln baryłek dziennie.

Iran planuje zwiększyć produkcję ropy do pełnej zdolności produkcyjnej w ciągu trzech kolejnych miesięcy, jak wynika z informacji podanych w krajowych mediach w niedzielę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here