Naga MarketsCena ropy WTI zyskuje w tym tygodniu dzięki atakowi zimy w TeksasieCena ropy naftowej WTI spada w piątek, po tym jak notowania w czwartek wyznaczyły nowe 13-miesięczne maksima. Mimo tej niewielkiej zniżki, tygodniowy bilans nadal jest dodatni, a ropa naftowa zmierza do zamknięcia miesiąca zwyżką o ponad 20%. Powodów piątkowej przeceny należy doszukiwać się przede wszystkim w umocnieniu dolara.

  • Dolar zyskuje w piątek przez wzrost rentowności amerykańskich obligacji
  • Spotkanie OPEC+ dotyczące polityki wydobycia planowane jest na 4 marca

Ropa jest już droższa niż przed pandemią

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek opada o 0,71% do 63,08 dol. za baryłkę. W ostatnią sesję lutego, kurs surowca zmierza do zakończenia miesiąca zwyżką o ponad 20%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Natomiast od początku roku, cena amerykańskiej ropy zwiększyła się o 30%.

Ropa naftowa opada w ostatni dzień lutego. Imponująca zwyżka w lutym
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w piątek jest w głębszej przecenie: o 2,27% do 65,50 dol. za baryłkę. Mimo tego, zakres lutowego rajdu to 19%.

https://www.tradingview.com/x/DotBnKdG/
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Za spadkiem ceny ropy może stać pojawienie się sentymentu risk-off, co widać po zachowaniu indeksów giełdowych na całym świecie w ostatnich dniach. Spadają szczególnie ryzykowne, takie jak m.in. Bitcoin, który zaliczył spadek od szczytów sprzed tygodnia o około 20%.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wzrasta także rentowność amerykańskich obligacji, która w czwartek wieczorem wyniosła nawet 1,55%. Teraz oscyluje wokół 1,48%. To najwyższe poziomy od 12 miesięcy i jednocześnie najwyższe notowane w trakcie trwania pandemii.

Inwestorzy oczekują tymczasem spotkania OPEC+, które planowane jest na czwartek za tydzień, czyli 4 marca. Na ten moment ciężko przewidzieć plany grupy i jakie postanowienia poznamy po spotkaniu.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Stawka gry w tym momencie jest szczególnie wysoka dla OPEC+ w sytuacji, gdy ceny ropy przebiły poziomy sprzed pandemii, globalne zapasy ropy spadają, a programy szczepień nabierają tempa. – stwierdził Lachlan Shaw, dyrektor działu badań rynku surowcowego w National Australia Bank.

Amerykański sektor naftowy w południowych stanach pracuje nad przywróceniem go do poziomów wydobycia sprzed ataku surowej zimy. Rafinerie o łącznej mocy wydobywczej około 4 mln baryłek dziennie są wciąż nieczynne, a ich pełne uruchomienie może potrwać do 5 marca, stwierdzili analitycy JP Morgan. Łączna moc przetwórcza rafinerii to 18,5 mln baryłek.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji mercator medical | btc | theppro | kurs eur online | kurs akcji lotos |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here