Naga MarketsCena ropy spada po oznakach niezgody w OPEC+ przed ważnym spotkaniemCena ropy naftowej WTI spadła w okolice poziomu 45 dolarów za baryłkę. Za przyczynę podaję się brak konsensusu w OPEC+ dotyczącego odroczenia zwiększenia wydobycia zaplanowanego na styczeń 2021 roku.

  • Większość państw kartelu opowiada się za przedłużeniem cięć produkcji
  • ZEA i Kazachstan sprzeciwiają się ograniczeniom
  • Prognozy na 2021 roku zakładają zwiększenie zapotrzebowania na ropę

OPEC+ zdecyduje czy utrzymać ograniczenia produkcji ropy

Większość uczestników nieformalnej dyskusji ministrów OPEC+ opowiadała się w niedzielę  za utrzymaniem ograniczenia produkcji na obecnym poziomie w pierwszym kwartale, powiedział jeden z delegatów, chociaż był sprzeciw ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kazachstanu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Tymczasem, administracja Trumpa jest gotowa, by dodać cztery chińskie firmy, w tym China National Offshore Oil Corp., do listy firm zablokowanych przed amerykańskimi inwestycjami z powodu powiązań wojskowych, podał Reuters. Pogarszające się relacje między dwiema największymi gospodarkami świata mogą zagrozić zapotrzebowaniu na energię.

Podczas gdy większość obserwatorów OPEC spodziewa się trzymiesięcznego opóźnienia w planowanym wzroście produkcji, niedawny wzrost cen może skomplikować rozmowy. Argument jaki może się pojawić za zwiększeniem wydobycia, to przede wszystkim znaczna poprawa w prognozach popytu na czarne złoto w 2021 roku.

Liderem popytu ma być Azja, która przyćmi Europę i Stany Zjednoczone, dotknięte ograniczeniami w związku z COVID-19. Ponadto, zwiększony popyt na ropę powodowany jest optymizmem szczepionkowym.

Ropa w dół o ponad 1%

W ubiegłym tygodniu cena ropy WTI wzrosła o 7,27 proc. i był to 4. wzrostowy tydzień z rzędu. Co więcej, bykom udało się pokonać kluczową strefę oporu w okolicach 44 USD za baryłkę.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wzrostowy rajd zakończył się w piątek niewielkim spadkiem o 0,37 proc. Dzisiejsze wybicie nowego dołka wskazuje jednak, że ropa WTI może ponownie przetestować obszar przy 44 USD/brk, ale tym razem w roli wsparcia. Kolejny ważny obszar znajduje się w okolicach 42 USD/brk.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here