Naga Markets

Cena ropy spada po kolejnym dużym wzroście zapasów w USACena ropy Brent spada w trakcie porannej części czwartkowej sesji. Niespodziewany wzrost zapasów ropy w USA wpłynął na rynek wraz z obawami o recesję, które zostały spotęgowane przez rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej i produkcji w USA.

Ropa Brent tanieje w czwartek rano

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w czwartek rano spada o 0,3% do 84,26 dol. za baryłkę, po tym gdy w środę surowiec potaniał o blisko 2,5%.

Niepokoje o możliwą recesję zostały spotęgowane przez rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w USA w grudniu, która okazała się najniższa od roku. Produkcja przemysłowa odnotowała największy spadek od prawie dwóch lat.

– Pogorszenie danych gospodarczych w USA zaciemniło perspektywy popytu na ropę, gdyż obawy o recesję znów narastają. Nastroje pozbawione ryzyka sprawiły, że notowania towarów wrażliwych na wzrost spadły. – powiedziała Tina Teng, analityk CMC Markets.

Cena ropy spada po kolejnym dużym wzroście zapasów w USA
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Kilku przedstawicieli Rezerwy Federalnej w środę podkreśliło, że stopy procentowe muszą wzrosnąć powyżej poziomu 5%, nawet jeśli inflacja wykazuje oznaki szczytu, a aktywność gospodarcza spowalnia. Obecnie, stopa funduszy Fed wynosi 4,25%-4,5%.

Jednak dolar amerykański dość nieśmiało zareagował na zapowiedzi oficjeli z Fed i w czwartek opada o 0,15% do 102,25 pkt. utrzymując się w okolicy wielomiesięcznego dołka.

Zobacz również: Kurs funta wzrasta po spadku inflacji CPI w UK

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o około 7,6 mln baryłek w zeszłym tygodniu, jak wynika z szacunkowych danych American Petroleum Institute (API). Tymczasem, konsensus prognoz zakładał ich skurczenie się o około 600 tys. baryłek. To drugi z rzędu tydzień z dużym wzrostem rezerw.

Bossa

Raport API został opóźniony o jeden dzień ze względu na poniedziałkowe święto państwowe w Stanach Zjednoczonych. Rządowa agencja Energy Information Administration (EIA) opublikuje swój tygodniowy raport o zapasach w czwartek.


dukascopy eu logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. 

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Ceny ropy naftowej kontynuują rajd w związku z ponownym otwarciem gospodarki i nadziejami na miękkie lądowanie w USA. Krótkoterminowe oczekiwania co do popytu na ropę pozostaną zmienne, ponieważ perspektywy dwóch największych gospodarek świata pozostają w niepewności. Rynek ropy nadal wydaje się zmierzać w kierunku równowagi, ale rosną obawy o perspektywy USA. – skomentowali analitycy OANDA.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDane z USA niekorzystne dla cen ropy
Następny artykułPrzegląd rynków: Słaby dolar, mocny jen i spadek walut z Antypodów
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.