Naga MarketsCena ropy spada drugą sesję z rzędu po lokalnym maksimum na 70 dol. bblCena ropy naftowej WTI we wtorek rano spada do poziomów poniżej 69 dol. za baryłkę kontynuując zniżkę z poniedziałku. Niemniej, wielu ekspertów jest przekonanych, że to tylko krótkoterminowa korekta z uwagi na odbudowę popytu na paliwa wskutek pomyślnie prowadzonych programów szczepień, a także luzowania pandemicznych restrykcji. W szeregu europejskich miast nasilenie ruchu samochodowego po raz pierwszy wróciło do poziomów z 2019 roku.

Ropa WTI w dół we wtorek rano

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części wtorkowej sesji opada o 0,66% do 68,77 dol. za baryłkę, podczas gdy jeszcze w poniedziałek notowania dobiły do równej granicy 70 dol. za baryłkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poziom ten po raz ostatni obserwowany był jeszcze w 2018 roku. Łącznie od początku stycznia notowania ropy WTI zyskały już 42%. Nieprawdopodobna zwyżka trwa jednak znacznie dłużej, bo od kwietnia 2020 roku, gdy ceny kontraktów na ropę WTI osiągnęły nawet wartości ujemne.

Cena ropy spada drugą sesję z rzędu po lokalnym maksimum na 70 dol. bbl
Kurs ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE mimo przeceny w poniedziałek o 0,21% i obecnie we wtorek rano o 0,46%, wciąż jest powyżej poziomu 71 dol. za baryłkę.

Zdaniem ekspertów rynku surowcowego, obecna zniżka notowań ropy jest tylko kwestią krótkoterminową. To wcale nie oznacza, że tak będzie, bowiem wielokrotnie zdarzało się, że rynkowi guru przekonani o swojej racji byli całkowicie w błędzie, a takie wypowiedzi mogą być także sygnałami kontrariańskimi.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

To tylko ten klasyczny przypadek, że wzrosty były za szybkie, a teraz jest nieco realizacji zysków. – stwierdził Howie Lee, ekonomista OCBC.

invest

Nie przejmuje się zakresem spadków. Rynek i tak zmierza w górę w trendzie wzrostowym. – dodał Lee.

Zobacz również: Bitcoin to oszustwo, a dolar powinien pozostać walutą świata, uważa Donald Trump

Gdy spotkanie OPEC+ jest już za pasem, kluczowa pozostaje kwestia odbudowy popytu na paliwa w Azji. Oczy wszystkich zwrócone są przede wszystkim na Indie, które wielokrotnie określane były jako lider rozwoju i wzrostu w azjatyckiej gospodarce w tej dekadzie, ale też bezpośrednio w okresie wygasania pandemii.

Sytuacja pandemiczna w tym kraju uległa znacznemu pogorszeniu w kwietniu oraz maju, gdzie dzienna liczba nowych zarejestrowanych przypadków COVID przekraczała 400 tys. osób. Teraz, odczyty wskazują na stopniową poprawę, a obecnie jest to 100 tys. osób.

Nie zapominajmy również o negocjacjach umowy nuklearnej między Iranem a USA. Strona irańska bardzo chciałaby dobić targu jeszcze przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 18 czerwca, ale wątpliwe jest, żeby zachodnie mocarstwa pozwoliły na taki obrót spraw.

Jest sporo czynników sugerujących, że popyt będzie silny, a amerykańscy producenci ropy pozostaną zdyscyplinowani. – stwierdził Bernard Looney, CEO BP.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here