Naga MarketsCena ropy spada 3. dzień z rzędu. Czy OPEC+ zwiększy redukcje wydobycia?Cena ropy naftowej WTI we wtorek rano kontynuuje trzeci dzień obniżki w kierunku 39 dol. za baryłkę. Informacje o końcu zaburzeń podaży wywołanych sztormem w Zatoce Meksykańskiej czy strajkami w Norwegii spowodowały powstanie presji spychającej kurs surowca w dół.

  • Rozwój pandemii koronawirusa oznacza spadający popyt na paliwa w obliczu kolejnych restrykcji i potencjalnych lockdownów
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła 38 mln
  • Według nowych szacunków International Energy Agency: w neutralnym scenariuszu popyt na energię odbuduje się dopiero w 2023 roku

Ropa WTI poniżej 39,50 dol. bbl

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej NYMEX we wtorek rano opada nieznacznie o 0,08% do 39,45 dol. za baryłkę, kontynuując spadki z poprzednich dwóch sesji. Kurs ropy WTI ostatecznie zakończył poniedziałkową sesję na poziomie 39,49 dol., po osunięciu się o 2,73%.

Cena ropy spada 3. dzień z rzędu. Czy OPEC+ zwiększy redukcje wydobycia?
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent oscyluje w okolicach ceny zamknięcia z poniedziałkowej sesji i obecnie drożeje o skromne 0,05% do 41,74 dol. Warto zaznaczyć, że jeszcze w zeszły czwartek baryłka ropy Brent kosztowała na zakończeniu sesji 43,34 dol.

Cena ropy spada 3. dzień z rzędu. Czy OPEC+ zwiększy redukcje wydobycia?
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Niedźwiedzią presję na cenach ropy naftowej spowodowało nagłe zakończenie działania czynników, które w ostatnich dniach ograniczały podaż surowca na rynki.

Zobacz również: Cena złota spada przez wzrost DXY. Czy pakiet stymulacji w USA jest bliżej?

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Podaż ropy naftowej gwałtownie wzrośnie

Jednym z nich była redukcja produkcji w Zatoce Meksykańskiej wywołana przejściem sztormu przez region. Niektóre z zakładów zostało tymczasowo zamkniętych już po raz szósty w tym roku. Większość platform wiertniczych wznowiło już normalne funkcjonowanie.

Pracownicy wrócili także do pełnienia swoich obowiązków w przemyśle naftowym w Norwegii. Strajk, który spowodował załamanie krajowej produkcji ropy o 8%, dobiegł końca.

Presję nadwyżki podaży, która nie zniknie, a raczej będzie wzrastać, powoduje zwiększenie eksportu przez Libię. Kraj ten przez ostatnie miesiące z uwagi na blokadę rafinerii i placówek wydobywczych, nie eksportował swojej ropy. Od kilku tygodni następuje jednak wznowienie transportu surowca z Libii.

Już w poniedziałek Libia osiągnęła poziom produkcji na poziomie 355 tys. baryłek dziennie. W niedzielę władze kraju postanowiły odblokować wydobycie z największego pola naftowego w kraju: Sharara. Tuż przed zatrzymaniem produkcji, ta lokacja była w stanie wytwarzać 300 tys. baryłek dziennie.

Jak oceniają analitycy Commonwealth Bank, wznowienie wydobycia na polu Sharara w Libii spowoduje nagłe zwiększenie podaży ropy naftowej na światowe rynki o 0,3% i to w bardzo krótkim czasie. Taki impuls może wywołać nagłe załamanie notowań surowca.

Zatem, nie będzie zaskoczeniem, gdy w przyszły poniedziałek na planowanym comiesięcznym spotkaniu OPEC+ przedstawione zostaną decyzje o kolejnej redukcji wydobycia przez państwa wchodzące w skład kartelu. Na ten moment jest to ograniczenie o łącznej ilości 7,7 mln baryłek dziennie, które ma obowiązywać do grudnia tego roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here