Naga MarketsOPEC w szachu, musi przedłużyć ograniczenie produkcji

Cena ropy zarówno Crude WTI jak i Brent rośnie nieprzerwanie od dwóch tygodni. W efekcie osiągnięta została dzisiaj najwyższa cena od niemal miesiąca. Popyt wspierany jest przez zapowiedziane na przyszły tydzień spotkanie dotyczące przedłużenia obowiązującego od stycznia wymogu zmniejszonej produkcji ropy. W prognozach analityków istnieje wielka zgodność odnoście decyzji jaką w przyszłym tygodniu podejmą państwa OPEC oraz producenci ropy niezrzeszeni w OPEC m.in. Rosja. Zdaniem analityków ograniczenie produkcji będzie utrzymane przez okres kolejnych 6 lub 9 miesięcy. Oficjalnie potwierdził to również przedstawiciel Arabii Saudyjskiej, która jest największym producentem ropy z grona państw OPEC.

Pomimo ograniczenia produkcji ropy obowiązującej od stycznia 2017 roku jej zapasy w pierwszym kwartale i tak wzrosły. Analitycy tłumaczyli to jednak sezonowością i na zakończenie drugiego kwartału bieżącego roku spadek zapasów powinien być już wyraźny. Takiego zdania jest m.in. Goldman Sachs, o czym poinformował jego szef działu surowców Jeffrey Currie.

Dużym wyzwaniem dla OPEC pozostaje zwiększająca się produkcja ropy w USA. W grudniu 2016 produkcja wyniosła 8,78 mln baryłek dziennie, w styczniu już 8,83 mln, a w lutym 9 mln baryłek dziennie. Szacunki wskazują, że w 2018 roku dzienna produkcja ropy w USA może osiągnąć rekord na poziomie 9,96 mln baryłek dziennie. Zdaniem analityków przy takiej produkcji USA porozumienie dotyczące ograniczenia produkcji rozsypie się ponieważ państwa niezrzeszone w OPEC zerwą porozumienie obawiając się o swój udział w rynku.

Ropa Brent

Od minimum z 5 maja, kiedy to ropa Brent na chwilę przetestowała poziom 46.60 rozpoczął się rajd wzrostowy. W rezultacie popyt testuje dzisiaj kluczowy opór na poziomie 53.00. Jeżeli poziom ten zostanie przełamany to następnym celem popytu będą maksima z ostatniego półrocza czyli poziom 57.30.

Ropa Brent D1
Wykres Ropa Brent dla D1

Zarejestruj się na darmowy webinar: “Podstawy tradingu harmonicznego”.

Ropa Crude WTI

Podobna do Brent jest sytuacja na wykresie ropy Crude WTI. Od dołka z 5 maja cena dotarła dzisiaj do istotnego oporu na poziomie 50.00. Gdyby udało się przełamać ten poziom to celem popytu będzie rejon 54.00 – 54.50.

Ropa Crude D1
Wykres Ropa Crude dla D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here