Naga MarketsW weekend rynkami wstrząsnęła informacja o ataku powietrznym na należącą do saudyjskiego giganta Aramco, rafinerię Abqaiq. O pożarze i wybuchach w rafinerii doniósł dubajski kanał Al-Arabija, a tamtejsze MSW przyznało, że zakład został ostrzelany z powietrza przez drony. Do identycznej sytuacji doszło także w kompleksie Khurais. Tamtejszy zakład ma rezerwy szacowane na 20 miliardów baryłek ropy. Jak można się było spodziewać, wydarzenia te nie zostały obojętne dla inwestorów. W poniedziałek o poranku, cena ropy naftowej odnotowała największy dzienny wzrost w historii jej notowań.


Cena ropy naftowej rośnie najszybciej w historii

Rzecznik szyickiego ruchu Huti Yahia Sarie przyznał, że za atakiem na największą na świecie rafinerię należącą do koncernu saudyjskiego Aramco we wschodniej części Arabii Saudyjskiej stoją bojownicy jego ugrupowania. W oficjalnym oświadczeniu przyznał, że Huti wysłali 10 dronów w celu ataku na rafinerię. Ostrzegł, że ataki przeciwko Arabii Saudyjskiej będą jeszcze groźniejsze, jeśli wojna w Jemenie będzie kontynuowana.

Rafineria Abqaiq koncernu Aramco jest największą instalacją do przerobu ropy na świecie. Szacuje się, że produkuje się tu dziennie do 7 mln baryłek ropy. Media donoszą, że po sobotnich atakach, produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła o połowę, czyli ok. 5,7 mln baryłek dziennie. Jest to prawie 5% globalnego rynku naftowego. Fakt ten w naturalny sposób przyczyniło się do znaczącego wzrostu cen ropy na światowych rynkach.

Spoglądając na notowania ropy WTI zauważymy, że wskutek ataku na największą na świecie rafinerię, cena ropy wzrosła o niemal 6 dolarów, docierając tym samym w rejon horyzontalnego oporu w wysokości 60,50 USD. Warto zwrócić uwagę, że jest to największy dzienny wzrost od 29 czerwca 2012 roku.

Cena ropy natowej
Cena ropy naftowej | Źródło: TradingView

Jeszcze większe wzrosty dostrzec można było na notowaniach kuntraktów futures na ropę Brent, której wycena skoczyła o prawie 12%. W tym przypadku był to największy, skokowy wzrost od początku notowań tego instrumentu tj. 1988 roku.

– Nigdy nie widzieliśmy takiego zakłócenia w dostawach i reakcji cenowej na rynku naftowym. Premia za ryzyko polityczne powróciła do agendy rynku naftowego – powiedział Saul Kavonic, analityk energetyczny w Credit Suisse Group AG.

Na wzroście niepewności zyskuje także złoto, którego cena wzrosłą w poniedziałek o poranku o ponad 1,5%. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wskutek niedawnych wzrostów, cena złota przekroczyła na chwilę barierę 1550 USD, co było najwyższą wyceną złotego kruszcu od ponad sześciu lat.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

Cena złota
GOLD Weekly

– Jest to główna placówka, która została zaatakowana i jeśli dojdzie do dalszej eskalacji, to cena złota wzrośnie mocniej – uważa David Lennox, analityk w Fat Prophets.

Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Corp wskazał w notatce dla inwestorów, że ciągła eskalacja napięć lub przejście do działań wojennych na Bliskim Wschodzie, może oznaczać, że prędzej niż później cena złota wzrośnie do 1 600 dolarów.

Rynek naftowy przeżywa kryzys jakiego jeszcze nie było

Dla rynków naftowych jest to najgorsze nagłe zakłócenie w historii, przewyższające straty w dostawach ropy naftowej z Kuwejtu i Iraku w sierpniu 1990 r., kiedy to Saddam Husajn zaatakował swojego sąsiada. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency) przewyższa to również stratę wydobycia ropy naftowej w Iranie w 1979 r. podczas rewolucji islamskiej.

– Wrażliwość saudyjskiej infrastruktury na ataki, historycznie postrzeganej jako stabilne źródło ropy naftowej na rynek, jest nowym paradygmatem, z którym rynek będzie musiał się zmierzyć. W chwili obecnej nie wiadomo, jak długo surowiec będzie w trybie offline – powiedział Virendra Chauhan, konsultant ds. przemysłu Energy Aspects Ltd.

Ludzie zaznajomieni z tą sprawą przyznają, że Arabia Saudyjska może wznowić znaczną część zatrzymanej produkcji ropy naftowej w ciągu kilku dni, ale potrzebuje tygodni, aby przywrócić pełną moc produkcyjną.


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułExp Asset upadło. Nieudany projekt czy piramida finansowa?
Następny artykułLibraCoin nie jest kryptowalutą – uważa Nick Szabo
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here