Naga MarketsCena ropy rośnie, gdy inwestorzy instytucjonalni zmniejszają swoje pozycjeRynek ropy naftowej ma za sobą stosunkowo udany tydzień. Okazuje się bowiem, że mimo poniedziałkowych spadków, przez pozostałą część minionego tygodnia obserwowaliśmy wzrost ceny czarnego złota. Fakt ten sprawił, że ropa WTI podrożała do 20 USD. Analitycy uważają, że za aprecjacją tą stoją duże fundusze inwestycyjne, które coraz bardziej unikają tego rynku.

  • Wzrost popytu na ropę do poziomów sprzed kryzysu może potrwać nawet rok
  • Produkcja ropy przez OPEC wzrasta najszybciej od 30 lat
  • Kraje spoza OPEC+ zmniejszają wydobycie
  • Cena ropy WTI w okolicy istotnego oporu

Duzi gracze wycofują się z rynku ropy

Jeden z zarządzających funduszem o wartości 500 mln dolarów w Hongkongu powiedział, że jego broker nie pozwolił mu na zwiększenie udziału w rynku kontraktów terminowych na ropę, podczas gdy United States Oil Fund LP wskazał, że zmniejszy o połowę udziały w lipcowym kontrakcie na WTI.

Te artykuły również Cię zainteresują
Można by rzec, że cena ropy odbiła w minionym tygodniu dzięki pojawiającym się powoli oznakom sygnalizującym powolny wzrost popytu, który będzie powiększał się wraz z luzowaniem kolejnych obostrzeń w światowej gospodarce oraz rozpoczęciu ograniczenia wydobycia przez producentów. Najnowszy sondaż Bloomberga wskazuje jednak, że produkcja OPEC wzrosła w kwietniu najbardziej od 30 lat.

Wielu ekonomistów uważa, że ogromny zastój, który wytworzył się w marcu i kwietni przyczyni się do stabilizacji cen na stosunkowo niskim poziomie nawet w miarę stopniowego wzrostu popytu. Ich zdaniem powrót popytu do poziomu sprzed epidemii zajmie prawdopodobnie ponad rok, a być może nawet dłużej, a rosnące napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w związku grozi zahamowaniem globalnego ożywienia gospodarczego.

Algierski minister energetyki Mohamed Arkab, który sprawuje rotacyjną prezydencję OPEC, wezwał członków kartelu do wdrożenia uzgodnionych w ramach umowy cięć wydobycia. Pojawiają się także dowody, że wskutek niskich cen i niemal skokowego spadku rentowności wydobycia, produkcja maleje również w krajach, które nie są stronami porozumienia OPEC+.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Cena ropy w okolicy istotnego oporu

Mimo to, obecna sytuacja techniczna na notowaniach ropy WTI nie napawa zbyt dużym optymizmem. Na wykresie dostrzec można bowiem, że w skutek ubiegłotygodniowych wzrostów rynek dotarł jedynie w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie dziś o poranku znów pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków cen czarnego złota.

Cena ropy naftowej WTI
WTI DailyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWarren Buffett porzuca akcje spółek lotniczych. „Covid-19 zmienił świat”
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) i S&P 500 w dół, DAX w równowadze – sentyment traderów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here