Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejDziś mija szósty tydzień z rzędu wzrostów na ropie WTI. Silny wzrost, który trwa od początku roku pozwolił na odrobienie większości zeszłorocznych spadków. Obecnie cena znajduje się w bardzo istotnym miejscu w okolicach którego może rozpocząć się większa korekta spadkowa. Na dzisiejszej sesji za baryłkę ropy WTI trzeba zapłacić około 64,5 dolara amerykańskiego.


Sytuacja makroekonomiczna wspiera cenę ropy

Ropa WTI zmierza w kierunku północnym przez półtora miesiąca w głównej mierze dzięki spadkowi produkcji, który został ustalony pod koniec zeszłego roku przez OPEC. Taka polityka pozwoliła znacznie zmniejszyć podaż na rynku, co zrekompensowało obawy, że wolniejszy wzrost gospodarczy na świecie osłabi popyt na ropę.

W tym roku ceny surowca wzrosły już o ponad 40 procent, ponieważ polityka OPEC i jej partnerów – pierwotnie mająca na celu zapobiec nadwyżce – jest spotęgowana przez problemy w eksporcie w Wenezueli i Iranie, a obecnie potencjalnie w Libii.

Wpływ na wzrosty ma niewątpliwie eskalacja walk w Libii. Rząd Libii zobowiązał się do kontrataku w przypadku ataku na stolicę – Trypolis. W zeszłym tygodniu notowania ropy zyskały blisko 5%. Warto zauważyć, że eskalacja konfliktu w Libii zwiększa ryzyko dostaw surowca z Iranu i Wenezueli.

Z drugiej strony należy pamiętać, iż w dalszym ciągu inwestorzy obawiają się spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie, które może przekształcić się w głębszą recesję tym samym zmniejszając atrakcyjność i popyt na ropę. Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła, że ​​obniża swoje prognozy popytu na ropę ze względu na utrzymujące się zagrożenia dla światowej gospodarki.

Cena ropy rośnie i znajduje się powyżej 64 USD/brk

Kontrakty CFD na West Texas Intermediate kontynuują dziś wzrosty, a drugi tydzień kwietnia najprawdopodobniej zamknie się świecą wzrostową. Obecnie jednak notowania znajdują się w istotnej strefie oporu: konfluencja zniesienia 61,8% Fibonacciego oraz strefy wymienności. W przypadku głębszych spadków ważnym poziomem wsparcia będzie 60,45 USD, gdzie wypada dolne ograniczenie overbalance o którym wspominaliśmy wcześniej. Jest to tym bardziej silny poziom, gdyż zbiega się ze szczytami z 21 oraz 26 marca.

Cena ropy rośnie 6 tydzień z rzędu dzięki polityce OPEC
WTI interwał tygodniowy, źródło: tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here