Naga MarketsCena ropy przerywa wzrostową passę i opada ponownie poniżej 60 dol. bblCena ropy WTI w piątek rano spada już drugą sesję z rzędu, tym razem o ponad 2%, co może okazać się początkiem korekty po sporym rajdzie notowań surowca od początku tego roku. Choć złe warunki pogodowe w Teksasie wyłączyły z użytku znaczną część amerykańskiego przemysłu naftowego, to paradoksalnie to wydarzenie może stać się impulsem do zniżki, jak twierdzi część analityków.

  • Możliwe, że OPEC+ zmniejszy redukcje wydobycia wraz z początkiem kwietnia, jak podaje źródło powiązane z Reuters.
  • Stany Zjednoczone są gotowe do rozmów z Iranem w sprawie powrotu do postanowień z 2015 roku
  • Analitycy nie spodziewają się jednak prędkiego zniesienia sankcji nałożonych na Iran

Ropa przerywa

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części piątkowej sesji opada do 59,38 dol. za baryłkę tracąc 1,9%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze w czwartek ceny ropy dobiły do nowych 13-miesięcznych szczytów na 62,29 dol. za baryłkę po niezwykle imponującej, niemal 25-procentowej zwyżce od początku 2021 roku.

Cena ropy przerywa wzrostową passę i opada ponownie poniżej 60 dol. bbl
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w piąte rano również tanieje, w tym przypadku o 0,90% do 63,04 dol. bbl.

Cena ropy przerywa wzrostową passę i opada ponownie poniżej 60 dol. bbl
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Wspomniane 13-miesięczne maksima wyznaczone przez notowania obu kontraktów w środę napędzone zostały dodatkowo informacjami napływającymi z Teksasu, gdzie nagły atak zimy spowodował zamknięcie niemal 40% infrastruktury naftowej Stanów Zjednoczonych. Tak surowe warunki nie były tam obserwowane od ponad 100 lat. Sytuacja ma już ulegać pewnej poprawie.

Wcześniej, ceny wzrastały na fali dodatkowych redukcji wydobycia w wysokości 1 mln baryłek dziennie wprowadzonych przez Arabię Saudyjską od początku lutego.

– Rynek zmierzał w kierunku korekty, a wraz z normalizowaniem się sytuacji w Teksasie zapewniły odpowiedni czynnik zapalny – stwierdziła Vandana Hari z Vanda Insights.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Brak popytu ze strony teksańskich rafinerii zapewne doprowadzi do nadwyżek w w tygodniowych odczytach poziomów rezerw w Stanach Zjednoczonych, nawet chociaż 3,5 mln baryłek ropy dziennie było wyjętych z obiegu – stwierdzili analitycy ANZ Research.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Popyt na paliwa przed atakiem zimy w Teksasie wyglądał dość korzystnie, bowiem jak wynika z danych zaprezentowanych przez Energy Information Administration, rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu skurczył się o 7 mln baryłek.

To już czwarty odczyt z rzędu, w którym przebite zostały oczekiwania analityków, a także czwarty wskazujący na zmniejszenie się zapasów surowca.

O sytuacji na rynku ropy rozmawiać będziemy z Dorotą Sierakowską, autorką książki “Świat Surowców”, na antenie Comparic24.tv w piątek 19 lutego o godzinie 14:00.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen cena akcji | giełda rekomendacje | notowania gpw | akcje bml | kurs euro online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here