Naga MarketsCena ropy przerywa najdłuższą serię spadków od ponad 3 latCena ropy naftowej WTI w poniedziałek wzrasta o około 2% odrabiając część strat z piątkowej sesji i przerywając serię spadków, która sprowadziła notowania w dół o blisko 16% od początku tego miesiąca. Wystarczy wspomnieć, że ropa taniała siedem poprzednich sesji z rzędu – po raz ostatni taka seria obserwowana była przed ponad trzema laty: w lutym 2018 roku.

Ropa w górę w poniedziałek po serii 7 spadkowych sesji

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części poniedziałkowej sesji wzrasta o 2,01% do 63,39 dol. za baryłkę. Przerywa to serię spadków, które łącznie od szczytów z początku lipca zapewniły przecenę o ponad 19% do piątkowej ceny zamknięcia.Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE odbija w poniedziałek w podobny sposób drożejąc o 2,28% do 66,41 dol./bbl.

 

Cena ropy przerywa najdłuższą serię spadków od ponad 3 lat
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Pewnym wsparciem dla notowań surowca było zapewne osłabienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara opada w poniedziałek o skromne o 0,08% do 93,83 pkt., po tym, gdy jeszcze w piątek notowany był na 9-miesięcznych maksimach na 93,73 pkt.

Niezmiennie, od wielu miesięcy jednym z kluczowych czynników wpływających na notowania ropy naftowej pozostaje pandemia. Choć sytuacja w Chinach zdaje się być opanowana, to władze zostały zmuszone do wprowadzenia nowych ograniczeń, które wpływają na procesy produkcyjne i szybkość dostaw, a to z kolei może przełożyć się na zaburzenia w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw.

Wiele azjatyckich krajów nadal mierzy się z przyrostem liczby zachorowań. Wśród nich są: Korea Południowa, Tajlandia, Iran czy Japonia. Sytuacja ulega poprawie m.in. Indonezji.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

invest

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Z kolei Stany Zjednoczone i Kanada wprowadziły ograniczenia w liczbie osób, które mogą jednocześnie wsiąść na pokład samolotu.

Choć sytuacja popytowa wygląda nieco mniej optymistycznie, to podaż stabilnie wzrasta. Produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 11,4 mln baryłek dziennie w zeszłym tygodniu, a liczba działających platform wiertniczych zwiększyła się o trzy, jak podaje Baker Hughes. Co więcej, wraz z początkiem września spodziewane jest potwierdzenie zmniejszenia ograniczeń produkcyjnych o 400 tys. baryłek dziennie przez kraje OPEC+.

To działanie kartelu stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na wspomniany rozwój sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. Możliwe, że przedstawiciele OPEC na spotkaniu zaplanowanym na 1 września zmienią jeszcze deklarowane przed kilkoma tygodniami postanowienia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax30 | selvita akcje wykres | kurs akcji dino | pkp cargo kurs akcji | neuca akcje | polenergia kurs akcji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here