Naga MarketsRopa naftowa WTI oddała w tym tygodniu cześć swoich ostatnich zysków spadając w okolice 38 USD za baryłkę po tym, jak raport branżowy w USA zasygnalizował niespodziewany skok zapasów czarnego złota, budząc ponowne obawy o nadwyżkę podaży. Od poniedziałku spada również cena ropy Brent, która w środę wynosi nieco ponad 40 USD/brk.

  • API: Zapasy ropy wzrosły w zeszłym tygodniu o 8,42 miliona baryłek
  • Stabilność rynku ropy ponownie zagrożona
  • Członkowie OPEC+ zmobilizowani by przestrzegać cięć produkcji
  • Cena WTI spadła od poniedziałku ponad 2%

Ropa: Oczy inwestorów skierowane na dane rządowe

American Petroleum Institute poinformował, że zapasy ropy wzrosły w zeszłym tygodniu o 8,42 miliona baryłek. Jeśli potwierdzą to rządowe dane (publikacja w środę o 16:30), byłby to największy wzrost zapasów od końca kwietnia.

Kurs ropy wciąż odzyskuje siły po katastrofie wywołanej wirusem, który uderzył w globalny popyt drastycznie zwiększając zapasy, które w kwietniu spowodowały, że ceny spadły poniżej zera. Podczas gdy powszechny shut-down został złagodzony w niektórych częściach USA, podnosząc konsumpcję z historycznie niskich poziomów, nadal istnieją obawy, że druga fala infekcji i wzrost liczby firm wydobywających surowiec mogą zatrzymać ostatnie odbicie cen.

Jeffrey Halley, starszy analityk rynku Azji i Pacyfiku w Oandzie, uważa, że dane dotyczące zapasów zgłoszone przez API były „potworne” i ponownie skupiają uwagę rynków na oszałamiającej ilości ropy w magazynach.

Wraz z oczekiwaniem na oficjalne dane dotyczące zapasów czarnego złota, inwestorzy koncentrują się na spotkaniu Rezerwy Federalnej w środę wieczorem by dowiedzieć się jak bank centralny zareaguje na ożywienie gospodarcze po recesji wywołanej przez koronawirusa oraz jak działania Fedu mogą wpłynąć na popyt na ropę.

Wygląda na to, że zostaniemy w konsolidacji, dopóki nie przebrniemy przez posiedzenie Fedu – powiedział Halley.

OPEC+ przestrzega cięć. Trwa chaos w Libii

opec2 ccZapasy destylatów w USA, w tym olej napędowy, wzrosły w zeszłym tygodniu o 4,27 miliona baryłek, podczas gdy zapasy w magazynie Cushing w stanie Oklahoma spadły o 2,29 miliona baryłek, podał instytut API.

Rynek bacznie obserwuje również, jak ściśle niektórzy członkowie koalicji OPEC+ przestrzegają cięć w produkcji, gdy grupa przedłużyła ograniczenia w wydobyciu o kolejny miesiąc. Szef państwowego koncernu naftowego Nigerii powiedział, że kraj ten wdroży wszystkie cięcia produkcji uzgodnione z OPEC+ najpóźniej do połowy lipca. Również Irak oficjalnie zobowiązał się do wypełnienia swoich deklaracji.

Tymczasem trwa chaos ogarniający jednego członka OPEC. Pole Sharara w południowo-zachodniej Libii wstrzymało produkcję, gdy uzbrojeni mężczyźni weszli na teren w poniedziałek i kazali pracownikom wstrzymać działalność.

Ropa naftowa oscyluje przy 38 USD/brk. przed raportem EIA

Notowania ropy WTI spadają w tym tygodniu o -2,9 procenta póki co przerywając sześć tygodni ciągłych wzrostów. Lokalne wsparcie stanowi okrągły poziom 34 USD, a jego przebicie może doprowadzić do głębszej korekty w rejon 29 USD. Przebicie tego poziomu przywróciłoby presję podaży. Z drugiej strony jeśli cena utrzyma się powyżej poziomu 34 USD kurs powinien kontynuować impuls wzrostowy z celem na poziom 42,20 USD (dołek z grudnia 2018 roku).

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here