Naga MarketsCena ropy powyżej 60 dol. za baryłkę, nieprawdopodobna zwyżka od początku lutegoCena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano wzrasta o ponad 2% wybijając do nowych 13-miesięcznym minimów powyżej 60 dol. za baryłkę. Wsparciem dla notowań ropy są śnieżyce w Teksasie, które mogą sparaliżować transport surowca w stanie słynącym z bycia sercem przemysłu naftowego w USA.

  • Sytuacja zaostrza się na Półwyspie Arabskim. Arabia Saudyjska oskarżyła Jemen o atak na saudyjskie lotnisko
  • W Norwegii spodziewany jest strajk pracowników przemysłu naftowego
  • Import ropy przez Indię może wzrosnąć o 10% do 15% w tym roku względem poprzedniego, jak twierdzi FGE

Ropa na 13-miesięcznych maksimach

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie towarowej NYMEX, w porannej części poniedziałkowej sesji wzrasta o 2,09% do 60,71 dol. za baryłkę, rozszerzając zakres zwyżki w lutym do ponad 16%. Łącznie, w tym roku kurs ropy WTI zyskał już ponad 25%.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Cena ropy powyżej 60 dol. za baryłkę, nieprawdopodobna zwyżka od początku lutego
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE drożeje od 0,9% do 63,14 dol. za baryłkę. Od początku roku, kurs wzrósł o ponad 22%.

Cena ropy powyżej 60 dol. za baryłkę, nieprawdopodobna zwyżka od początku lutego
Notowania ceny ropy Brent. Źródło: tradingview.com

W ocenie analityków Bloomberga, głównym powodem wzrostu ceny ropy naftowej w poniedziałek jest atak zimy w Teksasie, który zakłóca transport drogowy i wywołał odcięcie zasilania w części stanu. Ich zdaniem, może to zmniejszyć produkcję ropy w regionie o nawet kilkaset tysięcy baryłek dziennie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jednocześnie, zimowe warunki w Stanach Zjednoczonych oznaczają wzrost popytu na olej grzewczy, a także ropę, która często wykorzystywana jest m.in. w generatorach. Zimowe warunki w Europie oraz Azji Północnej również tworzą taką presję cenową.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Wsparciem rzecz jasna nadal jest poprawa sytuacji związanej z pandemią. W Wielkiej Brytanii już 15 mln obywateli zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19, co stanowi ponad 20% ludności państwa. W ujęciu globalnym, spada także liczba nowych dziennych przypadków choroby. Jeszcze w styczniu, zanotowana została najwyższa wartość: około 845 tys. zachorowań, a zarówno 13., jak i 14. lutego było to już mniej niż 400 tys.

– Atak zimy (w Teksasie, przyp. red.), dodatkowo cięcia Arabii Saudyjskiej oraz świeży pakiet stymulacji fiskalnej łącznie pomagają cenom ropy – stwierdziła Vandana Hari, założycielka Vanda Insights.

– Jednak najsilniejszy czynnik, ten, którego wątpiący zapewne wykluczają lub w niego nie wierzą, to pandemia COVID, która w skali globalnej jest w odwrocie, już od ponad 4 tygodni – zaznaczyła Hari.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw akcje forum | kurs pgnig | prognozy dla dolara | kurs funta | usd notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here