Naga MarketsCena ropy ponownie w górę. Giełdowe byki nie boją się taperinguGiełdowe byki zdają się w ogóle nie obawiać taperingu, który już pod koniec tego roku może wprowadzić Fed, a także nie przykładają większej wagi do tego, że stopy procentowe mogą w USA wzrosnąć już w 2022 r., nie zaś 2023 r. jak wcześniej zakładano. Czy słusznie?

Cena ropy rośnie. Podsumowanie decyzji Fed

W środę o godz. 20:00 pojawiły się projekcje makroekonomiczne FOMC, a z kolei o 20:30 miała miejsce konferencja prasowa szefa Fed Jerome’a Powella. W tym czasie na rynkach mogła pojawić się większa zmienność ze względu na istotne przesunięcia w dotychczasowym zapatrywaniu się Rezerwy Federalnej na gospodarkę USA.Gospodarka poczyniła postępy w kierunku celów zatrudnienia i inflacji, a jeśli postępy będą nadal zasadniczo zgodne z oczekiwaniami, umiarkowane zmniejszenie tempa zakupów aktywów może być wkrótce uzasadnione – stwierdzili urzędnicy Fed we wrześniowym oświadczeniu.

Fed zasygnalizował również, że podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić szybciej, niż oczekiwano, przy czym 9 z 18 decydentów przewiduje, że koszty pożyczek będą musiały wzrosnąć w 2022 r. Fed widzi wzrost gospodarczy na poziomie 5,9 proc. w 2021 r., czyli mniej niż 7 proc. w projekcji czerwcowej, ale widzi szybszy rozwój zarówno w 2022 r. (3,8 proc. vs 3,3 proc. w projekcji czerwcowej), jak i w 2023 r. (2,5 proc. vs 2,4 proc.).

Inflacja PCE ma być wyższa w 2021 (4,2 proc. vs 3,4 proc.) i 2022 (2,2 proc. vs 2,1 proc.). W tym roku spodziewany jest również wyższy poziom stopy bezrobocia (4,8 proc. vs 4,5 proc.).

S&P500 i inne indeksy w górę

W środę Dow Jones wzrósł o 1 proc., do 34258 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,95 proc., do 4396 pkt. Nasdaq zyskał 1,02 proc. i ponownie znalazł się blisko 15000 pkt. Dziś o poranku kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy nieznacznie wzrosły, i to mimo słów Jerome’a Powella o tym, że ograniczenie skupu obligacji może nastąpić już w listopadzie, a proces ten może zakończyć się w połowie 2022 r.

Dlaczego tapering może nie być groźny dla rynków? Przede wszystkim należy spojrzeć na operacje reverse repo w USA, których kwota sięga prawie 1,3 bln USD. Oznacza to, że są to pieniądze, które powinno się zdjąć z systemu, gdyż tyle wynosi nadpłynność na rynku pieniężnym.

Dopiero gdy nie będzie chętnych na reverse repo, wtedy zacieśnianie polityki monetarnej może być problematyczne. Na rynek trafiły też pozytywne wieści od borykającego się z problemami dewelopera Evergrande. Firma oświadczyła dziś, że pomoże inwestorom w wykupie obligacji.

invest

Surowce energetyczne i ropa wciąż w cenie

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w czwartek, przedłużając potencjalne zyski z nocy, w obliczu ograniczonej podaży w USA po huraganie Ida i sztormie Nicholas. Od środy około 16 proc. produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej pozostaje wyłączone. Z danych EIA wynika, że zapasy ropy naftowej w tygodniu kończącym się 17 września spadły prawie o 3,5 mln baryłek, więcej niż oczekiwano – 2,4 mln baryłek.

Dane API również pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 6,1 mln baryłek, czyli prawie 3 razy więcej, niż oczekiwały rynki, co oznacza ósmy z rzędu spadek tygodniowy. W rezultacie cena ropy WTI wzrosła powyżej 72 USD za baryłkę.

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: xtb gpw | ethereum kurs | alior giełda | kurs rubla do złotówki | pgnig cena akcji | oncoarendi giełda | xtb akcje notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here