Naga Markets

Cena ropy ponownie w górę, Chiny zaskoczyły bardzo ważnym krokiemKurs ropy Brent wzrasta w poniedziałek, gdy sygnały z Chin wskazują na potencjalną poprawę sytuacji gospodarczej w kraju będącym największym importerem ropy na świecie, co może przełożyć się na zwyżkę popytu na paliwa.

Ropa Brent drożeje w poniedziałek

Cena ropy naftowej Brent wzrasta o 1% do 92,50 dol. za baryłkę w poniedziałek rano, po tym gdy zeszły tydzień przyniósł zniżkę kursu surowca łącznie o blisko 7%.

Sytuacja w Chinach ulega pewnej zmianie, a chińskie władze być może rozpoczynają zwrot w kierunku obrony gospodarki, po wielu miesiącach bezpardonowej walki z pandemią w ramach polityki “zero COVID”. Chiński rząd wycofał się z działań na rzecz płynności, a to podsyciło nadzieję na lepsze perspektywy popytu na paliwa w kraju będącym największym importerem ropy na świecie.

Bank centralny Chin zrolował zapadające średnioterminowe pożyczki polityczne, utrzymując jednocześnie stopę procentową na niezmienionym poziomie w poniedziałek, co jest sygnałem, że bank będzie kontynuował luźną politykę monetarną.

Chiny będą także nadal zwiększać rezerwy kluczowych surowców i towarów, m.in. węgla, ropy, gazu i energii elektrycznej, jak stwierdzili oficjele z Pekinu. W tym tygodniu pojawią się kluczowe dane makroekonomiczne z Chin, m.in. wskaźnik PKB oraz dane dotyczące handlu.

Cena ropy ponownie w górę, Chiny zaskoczyły bardzo ważnym krokiem
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Na początku października kartel OPEC+ ogłosił, że zmniejszy wydobycie o nominalne 2 mln baryłek dziennie od listopada. Co istotne, cięcia produkcyjne zostaną wprowadzone w oparciu o poziom bazowy z sierpnia, a nie względem poziomów wyznaczonych przez wcześniejsze wytyczne produkcyjne.

To ważne, ponieważ w sierpniu różnica między realną produkcją a wytycznymi wynosiła ponad 3,6 mln baryłek dziennie. W związku z tym, efektywne listopadowe cięcie produkcyjne wyniesie około 1 mln baryłek dziennie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

XTB

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Prognoza ceny ropy od JP Morgan

Analitycy JP Morgan utrzymali prognozę cen ropy Brent na niezmienionym poziomie i w przyszłości spodziewają się jej w dolnej części przedziału 100-110 dol. w drugiej połowie 2022 roku oraz bliżej, ale poniżej 100 dol. w 2023 roku.

– Nasze bilanse nadal sugerują, że nadwyżki obserwowane latem zamienią się w deficyty począwszy od października. – stwierdzili analitycy JP Morgan. – Coraz większe uwolnienie amerykańskich rezerw SPR jest w dużej mierze kompensowane przez niższą produkcję surowca przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt, co utrzymuje rynek w deficycie w IV kw. 2022 roku.

– Nie wprowadzamy żadnych zmian do naszej prognozy cenowej i widzimy kurs ropy Brent ponownie testujący 100 dol. w tym kwartale i oczekujemy średniej ceny 98 dol. za baryłkę w 2023 roku. – dodali eksperci z JP Morgan.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs GBP/JPY wybija w rejon 168,00. Polityka Wielkiej Brytanii w centrum uwagi!
Następny artykułPrognoza ceny złota od JP Morgan: spadek, a potem zwyżka w 2023 roku
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here