Naga MarketsCena ropy ponownie powyżej 52 dol. za baryłkę w poniedziałekCena ropy naftowej WTI we wtorek rano odbija po poniedziałkowej przecenie, która sprowadziła notowania do najniższego poziomu od tygodnia. Wsparciem dla cen surowca było przerwanie aprecjacyjnej passy przez kurs dolara.

  • Indeks dolara przerywa wzrosty i spada we wtorek rano
  • Napięcia na Bliskim Wschodzie zwiększają ryzyka na rynku ropy
  • Chińskie rafinerie w 2020 r. przetworzyły rekordowe ilości ropy

Ropa WTI ponownie powyżej 52,50 dol. za baryłkę

Kurs dolara we wtorek okazuje się wsparciem dla cen ropy. Indeks dolara opada z miesięcznych maksimów wyznaczonych w poniedziałek do 90,60 pkt. i o 0,18% we wtorek rano.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w poniedziałek wzrasta o 0,25% do 52,55 dol. za baryłkę, po tym jak jeszcze na otwarciu tygodnia notowania były na poziomie 53,77 dol. bbl.

Cena ropy ponownie powyżej 52 dol. za baryłkę w poniedziałek
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w porannej części wtorkowej sesji drożeje o 1,01% do 55,26 dol. za baryłkę.

Cena ropy ponownie powyżej 52 dol. za baryłkę w poniedziałek
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Fala pozytywnych informacji związanych z perspektywami zakończenia pandemii i przyspieszeniem odbudowy gospodarczej była wsparciem dla notowań surowców w ostatnich tygodniach, z czego skorzystały także rosnące ceny ropy.

Szczególnie istotne w ostatnich dniach jest zapowiedzenie przez Joe Bidena ostatecznej formy pakietu stymulacji fiskalnej, co zwiększyło szanse na jego szybsze wdrożenie. Informacja ta oddziałuje na ceny ropy w dwojaki sposób. Przede wszystkim, potencjalnie zwiększona konsumpcja przez Amerykanów wpłynie na zwiększenie popytu na paliwa. Program fiskalny wywoła jednak także presję inflacyjną powodując ogólny wzrost poziomu cen.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi wzrastają w ostatnim czasie wskutek pojmania amerykańskiego biznesmena. Polityczne zawieszenie broni na ten moment zdaje się odłegłe. Ponownie gorąco robi się w Strefie Gazy, gdzie Izrael w poniedziałek przeprowadził kolejny atak rakietowy.

Zobacz również: Cena złota spot otarła się o 1800 dol. w poniedziałek rano

Tymczasem, sytuacja w amerykańskim sektorze ropy naftowej uległa poprawie. W zeszłym tygodniu, liczba platform wiertniczych według Baker Hughes wzrosła w USA o 13 do 373. To najwyższy poziom od 8 miesięcy.

Sytuacja pandemiczna w Europie zdaje się powoli uspokajać. Norwegia zdecydowała się na poluzowanie restrykcji jeszcze w tym miesiącu: otwarte zostaną między innymi szkoły. W skandynawskim państwie jak do tej pory z powodu COVID-19 zmarło dopiero 521 osób.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here