Naga MarketsCena ropy ponownie pnie się na wyższe poziomyWydawało się, że cena ropy naftowej może się ustabilizować ze względu na zwiększenie produkcji przez OPEC+ i wyrównanie popytu z podażą. Znów jednak odnotowujemy podwyżki. Co tym razem może je powodować?

Cena ropy kontynuuje zwyżki

Cena ropy WTI wzrosła o ponad 1 proc., do około 75 USD za baryłkę, notując najwyższy poziom od połowy lipca. Nastąpiło to po pięciu dniach wzrostów w zeszłym tygodniu, gdy podwyżki zdawały się pobudzać rosnący popyt na paliwa i kurczące się zapasy ropy w USA. Zakłócenia w produkcji na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, spowodowane huraganem Ida i innymi burzami, doprowadziły do gwałtownego spadku rezerw surowca nie tylko w USA, ale też niemal na całym świecie.Chiny wobec groźby zastoju

Dane EIA pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w zeszłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, do 414 mln. Były też najmniejsze od października 2018 r. W tym czasie import ropy naftowej w Indiach wzrósł w sierpniu do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, odbijając się od lipcowego rocznego minimum. Chiny po raz pierwszy publicznie sprzedały państwowe rezerwy ropy naftowej.

Skoro o Chinach mowa, zadłużona spółka Evergrande nadal stanowi ryzyko dla cen ropy, ponieważ jej jednostka produkująca samochody elektryczne ostrzegła, że czeka ją niepewna przyszłość, jeśli nie otrzyma szybkiego zastrzyku gotówki. To wszystko może być zalążkiem potencjalnego kryzysu energetycznego, o którym dziś wspominała agencja Bloomberg, co może finalnie prowadzić do istotnego spowolnienia chińskiej gospodarki.

Giełdy nie widzą zagrożeń

W poniedziałkowy poranek notowania kontraktów na S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq zdają się rosnąć o prawie 0,5 proc.

W tym tygodniu uwaga inwestorów może być skupiona na polityce fiskalnej USA. Izba Reprezentantów będzie bowiem głosować nad ustawą infrastrukturalną o wartości 1 biliona dolarów, podczas gdy termin 30 września na finansowanie agencji federalnych może wymusić drugie częściowe zamknięcie rządu w ciągu trzech lat. Izba przyjęła już ustawę, która pozwoli utrzymać finansowanie rządu do początku grudnia i zawiesić limit zadłużenia do 2022 r., ale ustawę może czekać niełatwa batalia w Senacie.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell będzie zeznawał przed Senatem USA w sprawach dotyczących wpływu epidemii na gospodarkę i CARES Act. Odbędzie się też dwudniowe forum Europejskiego Banku Centralnego na temat bankowości centralnej, które będzie uważnie obserwowane, aby inwestorzy mogli uzyskać więcej wskazówek na temat perspektyw polityki monetarnej.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen akcje | kurs wirtualna polska | kurs eth | celon pharma akcje opinie | kghm giełda | Dolar nowozelandzki | notowania wp |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here