Naga Markets

Cena ropy ponownie blisko 80 dol. za baryłkę. Czy to koniec korekty?Cena ropy WTI wzrasta we wtorek rano na fali informacji o możliwym dalszym zacieśnieniu rynku z uwagi na problemy członków OPEC z nadążaniem za planem zwiększania wydobycia.

Ropa WTI drożeje we wtorek

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części wtorkowej sesji wzrasta o 1,56% do 79,45 dol. za baryłkę.Finalnie, ropa potaniała w poniedziałek o 0,85%, po tym gdy w pierwszym tygodniu stycznia podrożała o blisko 5%. Łącznie w trakcie 2021 roku notowania ropy WTI zaliczyły zwyżkę o 55%.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Szeroki rynek, nie tylko towarowy, wyczekuje wtorkowego wystąpienia przed senacką komisją szefa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, który może wypowiedzieć się na temat obecnej sytuacji makroekonomicznej i ewentualnej reakcji amerykańskiego banku centralnego.

Goldman Sachs, JP Morgan czy Deutsche Bank oczekują obecnie, że Fed podniesie stopy procentowe w tym roku nawet czterokrotnie. Dla przypomnienia, jeszcze na początku czerwca 2021 roku mowa była o pierwszej podwyżce dopiero w 2024 roku!

Kluczowe dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych pojawią się w tym tygodniu. Przeciętna prognoza analityków zakłada wzrost inflacji CPI w grudniu w ujęciu rocznym nawet do 7%, jak wynika z danych zebranych przez investing.com.

– Ceny ropy spadły po przywróceniu dostaw z Libii i Kazachstanu. Ale rynek został również zaniepokojony sytuacją związaną z pandemią w Chinach, co może osłabić krótkoterminowe perspektywy popytu na świecie. – stwierdził Edward Moya, analityk OANDA.

– Rosnące przypadki zachorowań na COVID są powodem do niepokoju, ponieważ ograniczenia pandemiczne wpływają na mobilność, a tym samym na popyt na paliwo. – powiedział Ravindra Rao, szef działu badań towarowych w Kotak Securities. – Jednak pomimo gwałtownego wzrostu liczby przypadków, żadna z głównych gospodarek nie patrzy na poważne blokady. Sytuacja wirusowa, kwestie związane z podażą oraz trendy na rynkach akcji będą kluczowymi czynnikami wpływającymi na ropę naftową w najbliższym czasie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Choć Libia i Kazachstan zwiększyły produkcję po tymczasowym załamaniu, to niektórzy członkowie OPEC mają istotne problemy z nadgonieniem odkręcania kurków zgodnie z planem luzowania redukcji wydobycia. Z takim problemem mierzy się między innymi Nigeria.

– Fundamenty pozostają korzystne dla ropy naftowej, zwłaszcza jeśli OPEC nadal będzie walczył o zwiększenie swoich kwot w ramach miesięcznych podwyżek o 400 tys. baryłek dziennie, a popyt będzie się umacniał. – powiedział Craig Erlam, analityk OANDA.

Zobacz również: Złoto runie do 1300 dol. w 2023 roku? To możliwe, twierdzi ABN Amro

– Obecnie, gdy ropa ponownie nabiera wzrostowego impetu, w krótkim terminie możemy spodziewać się przełamania oporu w okolicy 80 dol. za baryłkę (…), zanim towar podejmie kolejną próbę przebicia oporu na poziomie 84 dol. za baryłkę w dłuższym terminie. – stwierdziła analityk Investing.com, Anna Coulling.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: koszt dolara | ten square games cena akcji | xtb giełda | kurs akcji dom development | średni kurs korony czeskiej | nasdaq prognozy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here