Naga MarketsCena ropy poniżej zera odzwierciedla brak popytu na WTIWygasający dziś, majowy kontrakt na WTI wczorajszą sesję kończył niemal na poziomie niemal -40 USD za baryłkę. Bardzo dużo to mówi o stanie fizycznego rynku surowca. Kontrakt czerwcowy, który jest podstawą dla notowań w systemach TMS Brokers już od ubiegłego tygodnia został wczoraj brutalnie ściągnięty w kierunku 20 USD za baryłkę. Rynek fizyczny surowca zdominowany jest przez gigantyczną nadpodaż, która rodzi spadkową presję na notowania najbliższych kontraktów.

Cena ropy spadła poniżej zera

Jak to w ogóle możliwe, że kontrakt majowy runął poniżej zera? Po pierwsze należy podkreślić, że kontrakt czerwcowy jest od ubiegłego tygodnia kontraktem aktywnym, tzn. takim na którym najwyższa jest liczba otwartych pozycji (open interest) oraz obroty. Na koniec ubiegłego tygodnia open interest na kontrakcie czerwcowym to około 538 000 a na majowym zaledwie niecałe 108 600.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od majowego kontraktu wyższą liczbę otwartych pozycji miały oprócz czerwcowego także trzy inne kontrakty (grudniowy, lipcowy i sierpniowy). Przy obecnym załamaniu popytu, które wynosi około 30 mln b/d nie infrastruktura do magazynowania surowca pęka w szwach i jej dostępność jest mocno ograniczona. Część uczestników rynku znalazła się w sytuacji bez wyjścia i musiała wychodzić z rynku za każdą cenę by uniknąć obowiązku dostawy, z którego nie mogła się wywiązać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here