Naga MarketsRopa podąża w stronę prognoz?

Jeśli miałoby się sprawdzić stare porzekadło: ,,jaki początek roku – taki cały rok”, to na podstawie bilansu z pierwszego tygodnia na rynkach towarowo – surowcowych sytuacja wyglądałaby dość obiecująco. Poza tym, obserwując zeszłotygodniowe stopy zwrotu można powiedzieć, że w sumie nie działo się nic niespodziewanego, a jeśli już to doprawdy niewiele.

Nawet pokaźne zwyżki notowań ropy naftowej, tj. Brent: +7,2 % (wzrost do 57,06 UD/bbl), WTI: +5,2 % (wzrost do 47,96 USD/bbl) wydają się być przede wszystkim podyktowane chęcią ,,doszlusowania” do średnich prognozowanych na 2019 r. kursów. Oscylujących o czym m.in. poprzednim razem była też mowa w przedziale: 60 – 70 dolarów za baryłkę.

Złoto zyskuje dzięki Brexitowi i Chinom

Wzrostowe zachowania cen metali szlachetnych, tj. złota (sieć: +0,2 %, fixing:+0,7 %), a w konsekwencji też srebra (+2,2 %, fixing:+1,5 %) wpisują się w napięta sytuację geoekonomiczną (np. Unia Europejska – Wielka Brytania) i geopolityczną (USA – Chiny, z osobliwym ostatnio ożywieniem się Państwa Środka w sprawie zjednoczenia z Tajwanem).

Zyskujące natomiast ceny (lecz tylko w sieci, bo na fixingu jeszcze w tych dniach nie handlowano) obu metali automobilowych, tj. platyny (sieć:+4,7 %) i palladu (sieć:+4,3 %) wiążą się z kontynuacją popytu katalizatorowego oraz polityką proekologiczną, której nierównomiernie ,,serwowane” koszty zdetonowały społeczne napięcia we Francji. Rzecz jednak nie tyle w osobie prezydenta E. Macrona i polityce ekologicznej, co raczej w modelu społeczno – gospodarczym, który Francja zaczęła skutecznie demontować jeszcze za czasów socjalistycznego rządu Francoise Mitteranda, czyli u progu lat 80. XX wieku.

Trudno wreszcie za jakieś zaskoczenie uznać taniejące w poprzednim tygodniu ceny miedzi (w Nowym Jorku: –1,2 %, w Londynie: –2,7 %), gdyż ,,iphonowe sygnały” o spadku chińskiego popytu na produkty wyrobów z logo nadgryzionego jabłka są dość symptomatyczne dla fazy cyklu koniunkturalnego w jakiej rzeczywiście (a nie do końca statystycznie) znajduje się chińska gospodarka. Rzeczona zaś faza cyklu stała się zapewne główną przesłanką do wytoczenia Chinom handlowej ,,wojny prewencyjnej” przez administrację Donalda Trumpa.

Co się zaś tyczy zmienności na ubiegłotygodniowych notowaniach pozostałych metali kolorowych tzn.: aluminium (+0,2 %), cyny (+0,7 %), cynku (–2,4 %), niklu (+2,5%) i ołowiu (–4,3 %), to trudno je komentować inaczej niż jako wypadkową konkretnych decyzji uczestników strony popytowej. Podyktowanymi nie tyle chyba względami spekulacyjnymi, lecz raczej zapotrzebowaniem ze strony konkretnych branż i przemysłów.

Mocne otwarcie roku na zbożach

Mocnym akcentem rozpoczął się wraz z nastaniem nowego roku handel zbożami i roślinami oleistymi. Wychodząc w ten sposób naprzeciw ogólnemu przekazowi – mówiącemu o tym, że czas tanich produktów roślinnych raczej się już skończył. Drożały zatem: pszenica (,,zwykła”:+1,1 %, twarda/czerwona:+2,0 %), kukurydza (+2,0 %), soja (fasolka:+4,3 %, mączka: +2,9 %), owies (+2,3%), rzepak (+1,1 %) i ryż (+1,6 %).

Na rynku mięsa ,,pod kreską” – tym razem znalazła się wołowina (młode woły: –2,7 %, bydło: –1,8 %), a drożała wieprzowina (tusze:+1,4 %). Tak mięso, jak i zboża znajdują się pod sporą presją rozmów amerykańsko – chińskich, których wynik powinien mieć w jakimś okresie istotny wpływ na zachowania się kursów tych produktów, przynajmniej do przednówka. Pod impulsy
amerykańsko – chińskie gry geopolitycznej ,,podpada” też bawełna, od początku roku zyskała: +0,4 %.

Softy z Brazylią w tle

Taniejący w minionym tygodniu cukier (biały: –2,3 %, brązowy/trzcinowy: –3,7 %), a także w jakimś stopniu również mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–2,3 %), to chyba efekt przekonania, że czekać nas mogą spore przeceny związane z globalną ich nadpodażą. Nowy prezydent Brazylii zakłada bowiem zwiększenie produkcji roślinnej i zwierzęcej (kosztem m.in. obszarów chronionych). Będę zatem w tym miejscu podzielał pogląd, że jego wybór w rozumieniu docelowych – społecznych następstw, może okazać się podpaleniem przysłowiowego lontu pod kolejny wstrząs geopolityczny w tej części świata. Destabilizacja życia społeczno – gospodarczego Brazylii w perspektywie np. kilkunastu miesięcy mogłaby oznaczać pokaźny wzrost cen żywności. Takie myślenie znajduje się jednak poza horyzontem zdecydowanej większości inwestorów, nastawionych głównie na krótkookresowe zmiany kursów. Z drugiej strony, warto obserwować zachowania się kursów kawy, które akurat w tracie minionego tygodnia wyraźnie wzrosły: Arabica: +0,6 %, Robusta:+1,1 %.

Gdyby zwyżki jej notowań były kontynuowane, to mogłoby to oznaczać, że ziarna ,,czarnego napoju” są akumulowane z myślą o docelowej, względnie trwałej ich progresji, związanej m.in. z przewidywanym właśnie przesileniem politycznym w Brazylii. Dotychczas było tak, że protesty społeczne w tym kraju dość często cechowały się też strajkiem w sektorze logistycznym (np. kierowców ciężarówek). Świat globalnych konsumentów odciętych, choćby tylko okresowo od kawy z brazylijskich plantacji działałby na wyobraźnie inwestorów.

Wśród innych towarów, które w poprzednim tygodniu traciły na wartości zwróciłbym jeszcze uwagę na kakao (–1,9 %). Będę tu też niezmiennie podzielał pogląd, że każda większa zniżka jego cen może stanowić dobrym asumptem do średnio, a zwłaszcza długoterminowych inwestycji.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski S.A.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here