Naga MarketsCena ropy nieznacznie w górę w piątek po dużym spadku w czwartekCena ropy naftowej WTI nieznacznie odbija w piątek rano po spadkowej sesji w czwartek, która przyniosła zniżkę o 3,4%. Wciąż negatywnym czynnikiem dla rynku ropy jest rozwój pandemii w Indiach, a dodatkowym bodźcem do spadków było wznowienie pracy przez część amerykańskich rafinerii po tygodniowej przerwie pracy rurociągu Colonial Pipeline.

  • Sytuacja pandemiczna w Indiach nadal jest trudna
  • Dane inflacyjne w USA pogorszyły prognozy odbudowy gospodarczej
  • Mogą być one także zapowiedzią szybszego podniesienia stóp procentowych przez Fed

Ropa mocno potaniała w czwartek

Cena ropy naftowej WTI w piątek rano wzrasta o skromne 0,13% do 63,90 dol. za baryłkę. Jeszcze w środę cena ropy zbliżała się do dwumiesięcznych maksimów w okolicach 66,63 dol. za baryłkę, ale w czwartek osunęła się o 3,42% do 63,82 dol. na zamknięciu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zatem, na ten moment bilans tego tygodnia to spadek o 1,63%, niemniej od początku miesiąca ropa WTI podrożała o 0,49%.

Cena ropy nieznacznie w górę w piątek po dużym spadku w czwartek
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, notowania ropy Brent w porannej części piątkowej sesji zyskują 0,07% i zwyżkują do 67,06 dol. za baryłkę, po tym gdy poprzedni dzień przyniósł spadek o 2,93%.

Cena ropy nieznacznie w górę w piątek po dużym spadku w czwartek
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Ceny ropy częściowo zareagowały na dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, która ku zaskoczeniu analityków wyniosła w kwietniu aż 4,2% (dane zannualizowane). To najwyższy wynik od października 2008 roku, czyli od czasu globalnego kryzysu finansowego.

Zobacz również: Dogecoin w kręgu zainteresowania Tesli? Elon Musk pracuje z devami DOGE

Tak wysoki odczyt poniekąd zaprzecza dominującej jeszcze niedawno narracji o bardzo silnym odbiciu gospodarczym w USA w dalszej części roku. Obraz ten psuje także raport o zatrudnieniu z poprzedniego tygodnia. Co więcej, wysoka inflacja może być także zwiastunem podniesienia stóp procentowych przez Fed, choć przedstawiciele banku twierdzą, że prędko do tego nie dojdzie.

Podniesienie stóp procentowych przeważnie umacnia dolara, a to z kolei przełożyć się może na spadek ceny ropy naftowej.

invest

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Presją spadkową na kursie ropy wywarło także wznowienie pracy rurociągu Colonial Pipeline, który dostarcza około 2,3 mln baryłek ropy dziennie. Tygodniowa przerwa w dostawach wywołała braki w kilku stanach wschodniego wybrzeża USA oraz zmusiła dwie duże rafinerie do przerwania produkcji.

Taka informacja zwykle działa prowzrostowo na kurs ropy, a w przypadku poprawy sytuacji następuje presja spadkowa – co właśnie się zrealizowało.

Na perspektywy odbudowy azjatyckiej gospodarki wciąż negatywnie rzutuje sytuacja w Indiach, gdzie pandemia nasiliła się w ostatnich tygodniach z uwagi na pojawienie się nowego szczepu koronawirusa o wysokiej zdolności przenoszenia. Dzienna liczba nowych przypadków już od trzech tygodni przekracza 300 tys. osób.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here