Naga MarketsCena ropy nieco powyżej 40 dol. Nadwyżka podaży może obniżyć ceny paliwCena ropy naftowej WTI w poniedziałek rano spada o ponad 1% kontynuując zniżkę z piątku. Podaż surowca na rynki wzrośnie w tym tygodniu, po tym jak m.in. producenci ropy z Zatoki Meksykańskiej wznawiają produkcję po przejściu przez region kolejnego huraganu.

  • Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa rzucając cień na perspektywę odbudowy popytu, łączna liczba przypadków przekroczyła 37,7 mln
  • Pomimo stabilności cen ropy, akcje amerykańskich spółek energetycznych nadal tanieją, jak podaje Refinitiv
  • Strajk pracowników przemysłu naftowego w Norwegii dobiegł końca

Ropa traci zyski z zeszłego tygodnia

Cena ropy naftowej WTI notowana na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano spada o 1,06% do 40,17 dol. za baryłkę kontynuując przecenę z piątku, gdy kurs surowca obniżył się o 1,34%.

Cena ropy nieco powyżej 40 dol. Nadwyżka podaży może obniżyć ceny paliw
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent notowana na europejskiej ICE w poniedziałek rano tanieje o 0,96% do 42,44 dol. za baryłkę.

Cena ropy nieco powyżej 40 dol. Nadwyżka podaży może obniżyć ceny paliw
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

– Rynek dzięki problemom związanym z podażą miał wsparcie zarówno dla ropy Brent jak i WTI. – stwierdził Michael McCarthy, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Zobacz również: Cena złota najwyżej od 3 tygodni. Czy dolar przerwie deprecjację?

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Podaż ropy naftowej rośnie

Zaburzenia podaży ropy, które wpłynęły na notowania w zeszłym tygodniu, są już z w większości zniwelowane. Przede wszystkim, zakończył się strajk pracowników przemysłu naftowego w Norwegii, który wykluczył 8% zdolności produkcyjnych ropy tego kraju. Firmy osiągnęły porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych, dzięki czemu uniknięto eskalacji protestów mogących doprowadzić do ograniczenia produkcji ropy w regionie o nawet 25%.

Końcowi dobiega także huragan Delta, który okazał się najcięższym sztormem dla amerykańskiej infrastruktury naftowej w Zatoce Meksykańskiej od 15 lat. W niedzielę, stopień zagrożenia spadł, a huragan został zdegradowany do rangi post tropikalnego cyklonu. Tego samego dnia, większość pracowników wróciła już do pracy na platformach wiertniczych.

Na ten moment nieczynna jest jednak główna część największego  w USA rurociągu “Colonial Pipeline”. Musiał on zostać zamknięty w związku z brakami w dostawach energii wskutek huraganu.

Produkcja ropy w Libii ma w tym tygodniu wzrosnąć o 335 tys. baryłek dziennie po wznowieniu wydobycia na polu naftowym Sharara. Eksperci ING oceniają, że po 10 dniach Libia osiągnie dzienny produkcji na poziomie 0,6 mln baryłek. Może to zaburzyć rynkowy balans poziomu podaży wypracowany przez redukcję wydobycia ze strony OPEC.

Na kształtowanie globalnego popytu na ropę wpływ będzie mieć także stymulacja fiskalna ze strony rządów państw, która zapewne napędzi konsumpcję paliw. W Stanach Zjednoczonych porozumienia w sprawie nowego pakietu ratowania gospodarki nadal brak, ale w weekend Biały Dom przedstawił nowy projekt ustawy zapewniające fundusze o wartości 1,8 bln dol. Ani Demokraci, ani Republikanie nie zaakceptowali jednak propozycji Trumpa.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here