Naga MarketsCena ropy najwyżej od 2. miesięcy! To wszystko dzięki porozumieniu OPEC+Bezprecedensowe ograniczenia wydobycia ropy naftowej prowadzone przez Saudyjczyków i Rosjan spowodowały wzrost cen czarnego złota w maju. Widząc, że działania ta przynoszą zamierzony skutek, kraje OPEC+ zdecydowały w w miniony weekend o przedłużeniu tych limitów do lipca.

  • Cena arabskiej ropy rośnie najszybciej od 20 lat
  • Kartel zmaga się z problemem “wolnego jeźdźca”
  • Angola, Irak, Kazachstan i Nigeria słono zapłacą za oszustwa
  • Cena ropy w okolicy 40 USD

Cena arabskiej ropy rośnie najszybciej od 20 lat

Mimo, że jeszcze kilka tygodni temu ropa naftowa w niektórych częściach świata przypominała odpady przemysłowe, za które trzeba było płacić ludziom, aby je zabrali, to od pewnego czas znów zyskuje ona na wartości. Tylko od początku maja br. cena czarnego złota wzrosła już o ponad 109%.

W Arabii Saudyjskiej ceny niektórych gatunków ropy naftowej wzrosły najbardziej od co najmniej dwóch dekad.

– Teraz wracamy do poziomu z 2019 lub nawet 2018 roku dla wielu gatunków – wskazuje Robin Mills, założyciel Dubajskiej firmy konsultingowej Qamar Energy.

Kartel zmaga się z problemem “wolnego jeźdźca”

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska obniżyła w marcu br. oficjalne ceny sprzedaży. Może nie byłoby to aż tak nadzwyczajne, gdyby nie fakt, iż obniżka ta była największą od 30 lat. Działanie to wywołała prawdziwą wojnę cenową, która w konsekwencji doprowadziła do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją i ograniczenia wydobycia przez kraje OPEC+.

Po czasie okazało się jednak, że nie wszyscy członkowie kartelu przestrzegali limitów, do których się zobowiązali. Angola, Irak, Kazachstan i Nigeria nie ograniczyły swojego wydobycia o tyle, ile obiecały. Tłumaczyli się oni problemami technicznymi i błędami w pomiarach. Moskwa i Rijad nie zaakceptowały jednak tej lini obrony.

Naukowcy nazywają to problemem “wolnego jeźdźca”: Ktoś czerpie korzyści z wysiłku innych, nie wnosząc przy tym żadnego wkładu. W OPEC ministrowie nazywają to problemem “Pinokio”.

Angola, Irak, Kazachstan i Nigeria słono zapłacą za oszustwa

Arabia Saudyjska od dawna wzywała innych członków do bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń. Delegacja rosyjska wyraźnie zaznaczyła, że kolejne przedłużenie ograniczenia wydobycia uzależnione będzie od przestrzegania ustalonych przepisów przez wszystkich członków kartelu.

– Ważne jest, aby zauważyć, że rynek jest nadal kruchy i wymaga zdecydowanych działań. Dlatego tak ważne jest teraz jak zawsze utrzymanie 100% zgodności – wskazał rosyjski minister energii.

Arabia Saudyjska poszła o krok dalej. Podkreśliła ona bowiem nie tylko, że wszyscy muszą przestrzegać ograniczenia wydobycia na poziomie, do jakiego się zobowiązali, ale także prosiła tych, którzy oszukiwali o rekompensatę za ich przeszłe grzechy. Od lipca do września musieliby oni dokonywać głębszych cięć, aby nadrobić nadprodukcję z maja i czerwca. Kara wydaje się tym bardziej bolesna im wyższe będą ceny ropy na światowych rynkach, a spodziewać można, że będą one wyższe niż w maju.

W procesie negocjacji Nigeria, Angola i Kazachstan ugięły się pod presją Arabii Saudyjskiej i Rosji. Irak nie był jednak skory do odpracowywania nadprodukcji. Pod wpływem presji i nacisków ze strony Saudów i Rosjan oraz rosnącego ryzyka wywołania kolejnej wojny cenowej, Irak wycofał się i przystał na propozycję Arabii Saudyjskiej.

Fakt ten sprawił, że komunikat po weekendowym posiedzeniu OPEC jest pierwszym w historii, w którym znalazł się zapis wskazujący na konieczność wprowadzenia “odszkodowań” od krajów, które oszukiwały po poprzednim szczycie.

Cena ropy w okolicy 40 USD

Spoglądając na notowania ropy WTI zauważymy, że cena czarnego złota już od końcówki kwietnia br. zauważalnie rośnie. W tym momencie oscyluje ona w okolicy 40 dolarów za baryłkę i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania bariery 43 dolarów. To właśnie tam znajduje się bowiem kolejny, istotny poziom oporu.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

WTI H4

Autor poleca również: 


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMeetbit z pozytywną oceną projektu w ramach programu ,,Szybka Ścieżka’’ NCBiR
Następny artykułTopLevelTennis.com S.A. pozyskuje 2 mln zł z emisji akcji serii I
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here