Naga MarketsCena ropy naftowej WTI spadła w ostatnim czasie o około 6 dolarów z niemal 44 USD do niespełna 38 USD co stanowi dokładnie 13,56 proc. Deprecjacja ta odzwierciedla rosnące obawy dot. pojawienia się drugiej fali pandemii koronawirusa, co może przyczynić się do przynajmniej częściowego lockdownu i gwałtownego spadku popytu na paliwa. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) uważa, że oznaki drugiej fali pandemii sprawiły, iż perspektywy dla światowych rynków ropy naftowej stały się jeszcze bardziej kruche.

  • Pandemia doprowadziła do skokowego spadku popytu na ropę
  • Kryzys może się nasilić jesienią
  • Cena ropy poniżej 38 USD

IEA obniża prognozy dot. popytu na paliwa

IEA, która doradza głównym gospodarkom, obniżyła prognozy dotyczące zużycia paliw do końca roku i przewiduje, że zapasy ropy – które w lipcu wzrosły do rekordowych poziomów – nie spadną tak gwałtownie, jak przewidywano.

– Spodziewamy się, że ożywienie popytu na ropę znacznie wyhamuje w drugiej połowie 2020 roku – wskazała paryska agencja w swoim miesięcznym raporcie wskazując, że w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covida-19 w wielu częściach świata, droga przed nami jest zdradliwa.

Cena ropy WTI kształtuje się obecnie poniżej 38 dolarów za baryłkę co jest najniższym poziomem od połowy czerwca. Niedawne spadki odzwierciedlają najnowsze dane wskazujące, iż ożywienie gospodarcze obserwowane latem tego roku zaczyna słabnąć.

IEA w swoich najnowszych prognozach podkreśla wyzwanie, jakie stoi przed Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej partnerami (OPEC+), którzy w celu wsparcia obecnej sytuacji dokonali już ogromnych cięć produkcji. W najbliższym czasie mają oni ponownie zebrać się, by zdecydować o ewentualnej daleszg redukcji wydobycia.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w swoim miesięcznym raporcie, OPEC+ obniżył prognozę popytu na ropę w tym roku i zapowiada jego spadek o 9,46 mln baryłek dziennie. Przypomnijmy, że jeszcze miesiąc temu zakładano spadek o 9,06 mln baryłek, zatem ta korekta oczekiwań może wpłynąć na negatywne rynkowe sentymenty.

W okresie od stycznia do lipca światowe zapotrzebowanie na ropę naftową było średnio o 10,5 mln baryłek dziennie czyli około 10% niższe niż w zeszłym roku.

IEA wskazuje, że znaczny wpływ na obniżenie prognoz dot. popytu na paliwa miało przejście wielu osób na tym pracy zdalnej.

Cena ropy nieznacznie rośnie

Spoglądając na notowania ropy West Texas Intermediate czyli popularnej WTI zauważymy, że jej cena nieznacznie zyskuje w trakcie wtorkowej sesji. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs czarnego złota mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), tj. 39,60 USD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

WTI Daily

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPolyslash opublikował gameplay ‘Mech Mechanic Simulator’, premiera w X 2020 r.
Następny artykuł“Złote akcje” dały zarobić dwukrotnie więcej niż samo złoto
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here