Naga MarketsCena ropy naftowej zwyżkuje, OPEC+ obniża produkcję surowcaNotowania ropy naftowej nie zatrzymują się w drodze na północ. Dzisiaj cena europejskiej ropy Brent sięgnęła już 61 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 58,30-58,40 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków tego surowca, jest to najwyższy poziom notowań od stycznia 2020 roku, czyli od 13 miesięcy.

Cena ropy naftowej cały czas rośnie

Obecnie zwyżkom cen ropy naftowej sprzyja kilka głównych czynników. Wśród nich znajduje się przede wszystkim istotne obniżenie produkcji ropy w OPEC+, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo, wzrosty cen ropy są napędzane przez słabość amerykańskiego dolara oraz spadek wydobycia tego surowca w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem ciekawe prognozy dotyczące rynku ropy naftowej w Indiach podała dziś Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Według szacunków MAE, Indie mają być główną siłą napędzającą światowy popyt na ropę w ciągu najbliższych dwóch dekad, a do 2040 roku tamtejsze zapotrzebowanie na ropę się podwoi. W rezultacie tak dynamicznego wzrostu popytu, jeszcze do 2030 roku Indie mają wybić się na pozycję trzeciego największego konsumenta ropy naftowej na świecie, wyprzedzając obecnie utrzymującą się na podium Unię Europejską, i ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym oraz Chinom.

Co ważne, Indie w dużym stopniu będą uzależnione od dostaw surowca z zagranicy. Mimo forsowanych w tym kraju rządowych programów promujących nowe inwestycje w sektorze energii, postępy są niewielkie, a Indie są skazane na import surowca spoza kraju.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka Indii jest jednym z najważniejszych czynników pozytywnie wpływających na perspektywy dla cen ropy w najbliższych dekadach.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig notowania akcji | eur/usd | akcje cdr | dow jones kurs | dax30 |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here