Naga MarketsCovid-19 były prawdziwą sensacją na globalnych rynkach finansowych. Wniosły one sporo optymizmu także na rynek ropy naftowej – ceny ropy wczoraj zwyżkowały o około 8%, co dla ropy WTI oznaczało powrót ponad poziom 40 USD za baryłkę, a dla ropy Brent ponowne zbliżenie się do 43 USD za baryłkę.

Tak gwałtowny ruch na rynku ropy był wywołany głównie efektem tzw. short covering. Wcześniej wielu inwestorów instytucjonalnych posiadało pozycje krótkie na tym rynku ze względu na duże obawy związane z popytem na ropę na skutek drugiej fali pandemii. Te pozycje zostały w dużej mierze zamknięte. Kluczowym pytaniem jest teraz to, czy optymizm na rynku ropy zagości na stałe.

Na razie to wydaje się mało prawdopodobne. Na pewno wprowadzenie do powszechnego użycia skutecznej szczepionki na Covid-19 byłoby na rynku ropy przełomowe, bowiem otworzyłoby drogę do powrotu do „normalności” w wielu branżach, np. w branży lotniczej. Jednak ten proces i tak musiałby potrwać, a jesienią i zimą lockdownów już raczej nie da się uniknąć. To oznacza, że obniżony popyt na ropę naftową pozostanie problemem w najbliższych miesiącach.

Interesujący z pewnością będzie aspekt reakcji producentów ropy na informacje o skutecznej szczepionce. Może się okazać, że OPEC+, w obliczu większego optymizmu rynkowego, zrezygnuje z modyfikacji porozumienia naftowego – a większe cięcia wydobycia ropy w OPEC zostały już ostatnio uwzględnione w cenach ropy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here