Naga MarketsCena ropy naftowej zmierza do zamknięcia trzeciego tygodnia na plusieRopa naftowa WTI rozpoczyna piątkową sesję bez większych zmian w porannych notowaniach i drożeje o zaledwie 0,23%. Od początku tego miesiąca cena amerykańskiej ropy wzrosła już o niemal 17% i zmierza do zamknięcia listopada największym miesięcznym wzrostem od maja tego roku.

  • Libia zwiększyła produkcję ropy do poziomów sprzed blokady sektora naftowego w tym kraju
  • Dzienne wydobycie ropy w tym kraju to około 1,25 mln baryłek
  • OPEC+ może zmienić obecne plany redukcji wydobycia

Ropa naftowa trzeci tydzień w górę

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części piątkowej sesji tanieje o skromne 0,23% opadając poniżej granicy 42 dol. do 41,99 dol. za baryłkę. Jeśli obecny poziom zostanie utrzymany do końca sesji, to kurs ropy WTI zakończy na plusie trzeci tydzień z rzędu. Od początku listopada kurs zyskał już 17,10%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej zmierza do zamknięcia trzeciego tygodnia na plusie

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE w piątek rano zyskuje 0,54% i drożeje do 44,42 dol. za baryłkę. Oznacza to wzrost od początku listopada o 17,33%

Cena ropy naftowej zmierza do zamknięcia trzeciego tygodnia na plusie
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Oczy inwestorów zwrócone są w kierunku spotkania OPEC+, który na przełomie listopada i grudnia na dwudniowym zebraniu zaprezentuje postanowienia dotyczące planu redukcji wydobycia ropy naftowej w 2021 roku.

Zobacz również: Cena złota spada już piąty dzień z rzędu. Czy to odwrót od kruszców?

Na ten moment nadal obowiązuje pierwotny schemat, według którego od stycznia 2021 roku ograniczenie produkcji wynoszące łącznie 7,7 mln baryłek ropy dziennie zostanie zostanie zredukowane do około 5,7 mln baryłek.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Chaos w USA raczej nie wspiera notowań ropy

Polityczne zamieszanie w Stanach Zjednoczonych zdaje się nie osłabiać, a spektakl związany z pakietem stymulacji fiskalnej nadal trwa. Tym razem cień szansy na przepchnięcie przez Kongres ustawy, która zapewniłaby pomoc amerykańskiej gospodarce i w rezultacie zwiększyła popyt na paliwa, dał lider Republikanów w Senacie, Mitch McConnell.

Senator wyraził zgodę na powrót do negocjacji związanych z pakietem ratowania gospodarki, co stoi w sprzeczności z wcześniejszą wypowiedzią Joe Bidena, który stwierdził, że na dobre wróci do rozmów po tym jak Trump ustąpi ze stanowiska pod koniec stycznia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here