Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejMimo sporej presji podażowej na rynku ropy naftowej na początku wczorajszej sesji, ostatecznie cenom „czarnego złota” udało się wyjść na plus. Miał w tym swój udział amerykański dolar, którego wartość powróciła do zniżek, pomagając stronie popytowej na rynkach surowców, w tym ropy naftowej.

Ciekawym tematem, który dzisiaj pojawił się na rynku ropy, jest podana przez agencję Reuters informacja o rozczarowująco niewielkim imporcie ropy naftowej do Chin ze Stanów Zjednoczonych.

W pierwszej połowie 2020 roku Państwo Środka kupiło jedynie 5% zakładanej ilości surowców energetycznych i paliw z USA. Zakupy te były elementem tzw. porozumienia pierwszej fazy, czyli wstępnego porozumienia, które miało zażegnać chińsko-amerykański spór handlowy.

Dane te świadczą o tym, że relacje między Chinami a USA – czyli dwiema globalnymi potęgami gospodarczymi – są dalekie od idealnych. Warto jednak mieć na uwadze to, że niski poziom zakupów amerykańskich surowców energetycznych przez Państwo Środka niekoniecznie wynika ze złej woli Chin.

Bardziej jest to świadectwo tego, że pierwotne założenia dotyczące importu były zbyt ambitne (o czym zresztą wielokrotnie wspominano w czasie zawierania porozumienia pierwszej fazy).

Początek sierpnia jest także czasem zwiększania produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ w ramach porozumienia naftowego. Ten wątek z pewnością będzie się przewijał przez komunikaty z rynku ropy w najbliższych dniach i tygodniach. Według nieoficjalnych danych, w miniony weekend wydobycie ropy zwiększyła już Rosja.

Podobne informacje najprawdopodobniej będą się pojawiać także ze strony pozostałych krajów. To już jednak jest uwzględnione w cenach, więc istotne cenotwórczo będą przede wszystkim pierwsze informacje o konkretnych wielkościach produkcji ropy naftowej w sierpniu w OPEC+.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here