Naga MarketsCena ropy naftowej WTI zmierza w kierunku 60 dol. za baryłkęCena ropy naftowej WTI zyskuje już piątą sesję z rzędu w tym tygodniu, wyznaczając kolejne 11-miesięczne maksima. Łącznie w pierwszym tygodniu lutego, kurs amerykańskiej ropy zyskał ponad 8,5%, co jest najlepszym wynikiem od września 2020 roku. Notowania surowca wspierają perspektywy poprawy globalnej sytuacji gospodarczej oraz dodatkowa redukcja podaży surowca ze strony OPEC+.

  • Od początku tego roku ropa WTI zyskała już niemal 17%
  • Tymczasem, w całym poprzednim roku notowania surowca straciły ponad 20%.
  • Szef Royal Dutch Shell stwierdził, że powrót “do normalności” nastąpi dopiero w 2022 roku

Kurs ropy WTI blisko 57 dol. bbl.

Cena ropy naftowej WTI notowanej na nowojorskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o skromne 0,37% do 56,67 dol. za baryłkę, co oznacza, że każda sesja w tym tygodniu przynosiła zwyżkę. Do tego momentu, amerykańska ropa podrożała od otwarcia w poniedziałek o 8,56%.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Cena ropy naftowej WTI zmierza w kierunku 60 dol. za baryłkę
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast, kurs ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w porannej części piątkowej sesji kontynuuje marsz w kierunku 60 dol. za baryłkę wzrastając o 0,61% do 59,36 dol. bbl. Ten tydzień przyniósł jak do tej pory zwyżkę o 7,93%.

Cena ropy naftowej WTI zmierza w kierunku 60 dol. za baryłkę
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym powodem zwyżki są optymistyczne nastroje co do przewidywań poprawy globalnej sytuacji gospodarczej. Choć Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował w dół prognozę stopy wzrostu PKB dla strefy euro z 5,1% do 4,2% w 2021 roku, to w przypadku Stanów Zjednoczonych oczekiwania uległy drastycznej poprawie z 3,1% do 5,1% w 2021 roku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Arabia Saudyjska wbrew oczekiwaniom nie zmniejszyła ceny swojej ropy Arab Light dla rynków azjatyckich, co zostało odebrane jako pozytywny sygnał cenowy oznaczający faktyczną poprawę sytuacji na rynku. Jednocześnie, Saudi Aramco zwiększyło cenę dla amerykańskich i europejskich klientów.

Zobacz również: Cena złota po silnej przecenie walczy o przebicie poziomu 1800 dol. za uncję

Jednak nie bez znaczenia dla obecnych wzrostów kursu ropy były dodatkowe ograniczenia podaży surowca ze strony Saudów. Oprócz obowiązujących redukcji wydobycia dla całej grupy OPEC+, Arabia Saudyjska postanowiła dobrowolnie obniżyć podaż o 1 mln baryłek dziennie.

Wcześniej w tym tygodniu, na spotkaniu ministerialnego komitetu OPEC+, przedstawiciele kartelu stwierdzili, że podaż i popyt na rynku ropy ulega rebalansowaniu.

– Dalszy rajd cen ropy naftowej pozostaje nadal prawdopodobny, po tym jak wyniósł notowania ropy WTI powyżej 56 dol., czyli poziomu obserwowanego ostatni raz rok ponad rok temu. Rosnąca liczba otwartych pozycji na kontraktach sugeruje pozytywne price action sugerujące, że obecny trend wzrostowy wciąż ma potencjał kontynuacji a następnym kluczowym poziomem w krótkim terminie jest 60 dol. bbl. – stwierdził Pablo Piovano z FXStreet.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen akcję | akcje nasdaq | stooq eur pln | cd notowania | dow j |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here