Naga MarketsCena ropy naftowej WTI we wtorek najwyższa od 12 miesięcy!Cena ropy naftowej WTI we wtorek wybiła powyżej 54 dol. za baryłkę kontynuując zwyżkę z poniedziałku i jednocześnie wyznaczając nowe 12-miesięczne szczyty. Najnowsze prognozy sugerują optymizm względem sytuacji popytowej na rynku surowca w tym roku, co przełożyło się na potencjalny początek wybicia górą z fazy konsolidacyjnej.

  • Saudyjski i libijski eksport ropy zmalał w styczniu jak wynika z danych Bloomberg
  • Amerykanie wykorzystując sankcje starają się zablokować możliwość ukończenia przez Rosję rurociągu Nord Stream 2
  • Do ukończenia pozostało zaledwie 150 km u niemieckiego wybrzeża

Ropa WTI na rocznych maksimach

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano wzrasta o 1,55% do 54,38 dol. za baryłkę. Jak do tej pory, zaledwie dwie sesje tego tygodnia przyniosły zwyżkę o 4,18%, która wyniosła notowania ropy WTI do nowych rocznych szczytów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI we wtorek najwyższa od 12 miesięcy!
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE we wtorek zdobywa jedynie trzytygodniowe maksima drożejąc o 1,44% do 57,14 dol. za baryłkę. Łącznie z poniedziałkową sesją, kurs ropy Brent zyskał 3,85%.

Cena ropy naftowej WTI we wtorek najwyższa od 12 miesięcy!
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Produkcja ropy naftowej przez OPEC+ wzrosła już siódmy miesiąc, jak wynika z szacunków dotyczących stycznia 2021 roku zaprezentowanych przez Reuters. Kraje wchodzące w skład kartelu wytwarzały w zeszłym miesiącu 25,75 mln baryłek ropy dziennie. To więcej o około 160 tys. baryłek dziennie niż w grudniu.

Zobacz również: Cena srebra mocno w dół we wtorek. Spekulacja słabnie po wybiciu szczytów

Jednak taki wzrost nie stoi w sprzeciwie z ograniczeniami produkcji, do których obecnie stosuje się OPEC+. Te są dość dokładnie wypełniane, a wstępne dane wskazują na 99% zgodność z planem redukcji.

Zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami, w lutym Arabia Saudyjska (będąca największym producentem ropy z grupy OPEC) poddaje się dobrowolnemu i dodatkowemu ograniczeniu podaży ropy o 1 mln baryłek dziennie, które będą obowiązywać w lutym oraz marcu. Dla porównania, taka ilość ropy odpowiada dziennemu wydobyciu w Libii.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Goldman Sachs w niedzielę przedstawił prognozy ceny ropy Brent, które zakładają jej wzrost do 65 dol. za baryłkę jeszcze w I połowie 2021 roku. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Cena ropy mocno wzrośnie jeszcze do lipca zdaniem Goldman Sachs

Swoimi przewidywaniami podzielił się także UBS, który zakłada nieco skromniejszą zwyżkę, do 63 dol. bbl na koniec 2021 roku oraz 65 dol. bbl do końca I kw. 2022 r. Zdaniem banku, kluczowe będzie jednak rozwiązanie problemu pandemii.

– Gdy przekroczona zostanie masa krytyczna zaszczepionej populacji, sądzimy, że popyt na ropę będzie dalej wzrastał. – stwierdzili analitycy UBS – W sytuacji, gdy OPEC i jego sojusznicy zrzeszeni w ramach OPEC+ są zdeterminowani by utrzymać poziom globalnej produkcji ropy poniżej poziomu popytu, spodziewamy się, że rezerwy ropy naftowej także będą spadać. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here