Naga MarketsCena ropy naftowej WTI w piątek rano przerywa wzrostową passęCeny ropy naftowej w piątek rano spadają już drugi dzień z rzędu po imponującej zwyżce z początku miesiąca, która wyniosła notowania do nowych 13-miesięcznych szczytów. Powodów przeceny można doszukiwać się w nowych prognozach OPEC+ co do popytu na surowiec oraz w komentarzu International Energy Agency, według którego na rynku wciąż panuje przewaga podaży.

  • Rezerwy ropy naftowej w USA skurczyły się trzeci tydzień z rzędu
  • Wskaźniki analizy technicznej wskazują na największe wykupienie rynku od ponad dekady
  • Od początku roku, cena ropy WTI zyskała ponad 18%

Ropa w dół po 8 zielonych sesjach z rzędu

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano opada o 0,93% do 57,70 dol. za baryłkę rozszerzając zakres przeceny z poprzedniej sesji, która wyniosła 0,75%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI w piątek rano przerywa wzrostową passę
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Jednak dzięki poprzednim ośmiu wzrostowym sesjom z rzędu, notowania ropy WTI od początku lutego wciąż są na dużym plusie i zyskują ponad 10%.

Cena ropy naftowej WTI w piątek rano przerywa wzrostową passę
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, kurs ropy Brent notowanej na giełdzie ICE osuwa się o 0,49% do 60,54 dol. bbl. W przypadku słodkiej europejskiej ropy spadki jej cen rozpoczęły się już w środę. Pomimo tego, od początku lutego nadal mamy do czynienia ze zwyżką o zasięgu ponad 10%.

Powodem wzrostów z poprzednich sesji lutego są redukcje wydobycia surowca zaimplementowane przez OPEC+. Oprócz 1,5 mln baryłek dziennie rozłożonych na wszystkie kraje członkowskie, od dwóch tygodni Arabia Saudyjska dodatkowo i dobrowolnie ogranicza produkcję o kolejny 1 mln baryłek dziennie.

– Przed spadkiem, wskaźnik RSI dla amerykańskiej ropy był na najwyższych poziomach wskazujących wykupienie od czasu drugiej wojny w Iraku – stwierdził Bob Yawger, dyrektor działu kontraktów surowców energetycznych w Mizuho Securities, odwołując się do konfliktu z lat 2003-2008.

– Pojawiają się sygnały, że rynek przygotowuje się do korekty –dodał.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jak wynika z informacji podanej przez OPEC, popyt na ropę w 2021 r. będzie odbudowywał się wolniej niż pierwotnie sądzono.

International Energy Agency poinformowała natomiast, że podaż ropy wciąż przewyższa popyt, jednak w ocenie analityków szczepienia przeciwko COVID-19 będą zasadniczym czynnikiem, który może wspomóc odbudowę strony popytowej.

Zobacz również: Cena złota spot w dół w piątek. Od początku roku kurs kruszcu stracił 4%

Z drugiej strony, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych już trzeci tydzień z rzędu skurczyły się zaskakując analityków spodziewających się ich wzrostu, wynika z danych Energy Information Administration. Ostatni odczyt mówi o spadku rezerw o 6,6 mln baryłek, podczas gdy rynkowi eksperci przeciętnie spodziewali się ich zwiększenia o niecały 1 mln baryłek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs zl | kurs dax | usd pln | akcje pgnig | co to jest kod blik | dax 30 prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here